Zemědělství

Welfare při transportu zvířat

9. 4. 2024 - 09:29

Evropská komise už na konci loňského roku zveřejnila návrh na nová pravidla welfare při dopravě zvířat. Pro chovatele prasat jsou z celé škály navrhovaných opatření nejdůležitější tři:
Asi nejdůležitějším a nejproblematičtějším opatřením je zvětšení plochy pro zvířata na dopravních prostředcích. V případě jatečných prasat je navrženo zvýšení o 35 %, ale v případě selat dokonce zdvojnásobení minimální plochy. To by mělo obrovský dopad na veškerou přepravu a ve výsledku i na celkovou strukturu chovu. Přeprava selat by se totiž výrazně zdražila. Zároveň by to znamenalo zvětšení potřebného počtu kamionů, zahuštění provozu a vyšší emise CO2. Přitom pro takový návrh nejsou žádná data, která by mluvila o tom, že by zvětšení plochy zlepšilo welfare. Zkušenosti ukazují spíše opačný trend.

 

číst více

Řada českých chovatelů drůbeže je ve ztrátě, snižuje se výkupní cena kuřat

26. 3. 2024 - 08:21

Výkupní cena českých kuřat se snižuje, je pod průměrem Evropské unie. Chovatelům se navíc zvyšují náklady a ztrácí konkurenceschopnost na trhu. Řada chovatelů masné drůbeže je proto ve ztrátě a hrozí snížení produkce drůbežího masa o deset až 15 procent. Vyplývá to z tiskové zprávy Agrární komory ČR (AK ČR) a Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU), kterou má ČTK k dispozici.

číst více