Program rozvoje venkova

Program rozvoje venkova 2007 – 2013.

Program rozvoje venkova, který zajišťuje působení Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, blíže specifikuje v souladu s nařízením Rady (ES) 1698/2005 čl. 15 strategie v jednotlivých osách stanovených Národním strategickým plánem rozvoje venkova do prováděcí úrovně a zajišťuje tak jeho efektivní realizaci. 

Opatření Programu rozvoje venkova přispívají k naplňování cílů Lisabonské strategie ve všech jejích oblastech:

  • Společnost založená na znalostech
  • Vnitřní trh a podnikatelské prostředí
  • Trh práce
  • Udržitelný rozvoj 

PRV zahrnuje opatření přispívající k trvale udržitelným systémům zemědělského hospodaření a podporou opatření, která vytváří trvale udržitelná pracovní místa.

PRV dále přispívá k dosažení cílů stanovených Národním strategickým plánem rozvoje venkova, tj. k rozvoji venkovského prostoru České republiky na bázi trvale udržitelného rozvoje, zlepšení stavu životního prostředí a snížení negativních vlivů intenzivního zemědělského hospodaření. Program také umožňuje vytvořit podmínky pro konkurenceschopnost České republiky v základních potravinářských komoditách. Cílem je též podpora rozšiřování a diverzifikace ekonomických aktivit ve venkovském prostoru s důrazem na rozvoj podnikání, tvorbu nových pracovních míst, snižování míry ne Prioritní osy a priority PRV

Program rozvoje venkova 2007 – 2013 je realizován prostřednictvím čtyř prioritních os a jejich priorit:

Osa I: Zlepšení konkurencesch. zemědělství a lesnictví

  1. Modernizace, inovace a kvalita - vytvoření silného zemědělsko-potravinářského odvětví, modernizace zemědělských firem zavádění inovací a zvýšení kvality produktů. 2. Přenos znalostí - vytvoření dynamického zemědělskopotravinářského prostředí, rozšíření vzdělávání a poradenství a snížení věkového průměru pracovníků v zemědělství.

Osa II: Zlepšování životního prostředí a krajiny

  1. Biologická rozmanitost, zachování a rozvoj zemědělských a lesnických systémů - podpora zemědělských postupů šetrných k životnímu prostředí vedoucích k biologické rozmanitosti, podpora zemědělských systémů pro zachování venkovské krajiny.
  2. Ochrana vody a půdy - ochrana jakosti povrchových a podzemních vodních zdrojů prostřednictvím opatření zaměřených na protierozní ochranu a vhodné používání zemědělského půdního fondu.
  3. Zmírňování klimatických změn - podpora využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) prostřednictvím stávajícího lesního potenciálu a možností jeho rozšíření a zachování pozitivních funkcí lesa.

Osa III: Kvalita života ve venkovských oblastech a diverzifikace hospodářství venkova

  1. Tvorba pracovních příležitostí a podpora využívání OZE - tvorba pracovních míst a zajištění vyšší příjmové úrovně obyvatel venkova rozvojem a diverzifikací aktivit a podporou venkovské turistiky, zvyšování využití OZE.
  2. Podmínky růstu a kvalita života na venkově - zlepšení vybavení a vzhledu vesnic a veřejných prostranství, posílení sounáležitosti obyvatel s místním prostředím a dědictvím venkova, zabezpečení rozvoje venkovské infrastruktury s cílem rozvoje podnikání a zlepšení ŽP venkovských sídel.
  3. Vzdělávání - podpora vyšší úrovně vzdělanosti a uplatnění na trhu práce venkovských obyvatel rozvojem poradenství a vzdělávání a zvýšení používání informačních a komunikačních technologií.

Osa IV: Leader

  1. Zlepšení řízení a mobilizace přirozeného vnitřního rozvojového potenciálu venkova - realizuje místní rozvojové strategie a spolupráci místních partnerství s cílem zlepšit kvalitu života, posílení ekonomického potenciálu a zhodnocení přírodního a kulturního dědictví venkova.

zaměstnanosti na venkově a posílení sounáležitosti obyvatel na venkově.

Detailnější informace o PRV najdete na webových stránkách SZIF.

Aktuality:

Chytré technologie, podpora mladých zemědělců i investice do lesů. Ministerstvo rozdělí přes 6 miliard.

31. 7. 2024 - 09:41

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes schválil pravidla pro udělování dotací na rozvoj venkova v rámci strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP). V podzimním 4. kole příjmu žádostí mohou zemědělci a vlastníci lesů získat z celkové částky 6,3 miliardy korun příspěvek na investice do zemědělských podniků, na zpracování produktů, obnovu lesů po kalamitách nebo na zahájení činnosti mladého zemědělce.

číst více

Informace pro žadatele k Jednotné žádosti 2024 - – možnost generování předběžné deklarace

15. 3. 2024 - 20:53

Od 15. března 2024 je na Portálu farmáře SZIF uvolněna funkcionalita pro předběžné načtení deklarace Aktivního zemědělce, kde si žadatel, v záložce Nová podání/Jednotná žádost, žádosti AEKO, EZ, ZZP a ALS v části Příprava deklarací, může vyzkoušet generování deklarace a zjistit jakým kritériem plní podmínky aktivního zemědělce nebo zda musí doložit zemědělské a celkové příjmy/výnosy a zda v tomto případě vyhoví % obou výše uvedených finančních kritérií.

číst více