Peníze určené na pomoc zemědělcům, aby se zmírnily dopady dovozu ukrajinské produkce do Evropské unie, by měly podle Českomoravské drůbežářské unie směřovat i chovům kuřat na maso. V tiskové zprávě to uvedla předsedkyně unie Gabriela Dlouhá. Ministerstvo zemědělství by mělo rozdělit přes 160 milionů korun z peněz EU. Už uvedlo, že finance by měly podpořit například pěstitele zeleniny a chmele. Podle Dlouhé nyní plánuje navíc podpořit chovatele dojného skotu. Asociace soukromého zemědělství sdružující (ASZ) malé farmáře však uvedla, že nesouhlasí s podporou chovů kuřat na maso, protože jde o velké průmyslové podniky. Podle Dlouhé asociace zaměňuje velké zpracovatele masa s chovy, tedy prvovýrobci.
Ve 2. čtvrtletí pokračoval pokles výroby masa, meziročně o 2,2 %. Toto snížení způsobil výrazný pokles výroby vepřového (−6,7 %), zatímco výroba zbývajících druhů masa byla meziročně vyšší - hovězího o 4,0 % a drůbežího o 1,1 %. Přímý nákup mléka od producentů se meziročně zvýšil o 1,9 %.
Od 01.08.2023 do 31.8.2023 mohou žadatelé podávat prostřednictvím Portálu farmáře SZIF Žádosti o zemědělské národní dotace 2024 – dotační podprogram 20.B. Zlepšení životních podmínek v chovu drůbeže. Na webových stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu je v sekci Národní dotace – Dotační programy – 20.B. – Příručky umístěna příručka pro žadatele s názvem „PŘÍRUČKA PRO ŽADATELE O ZEMĚDĚLSKÉ NÁRODNÍ DOTACE K ELEKTRONICKÉMU PODÁNÍ ŽÁDOSTI O DOTACI PRO SLEDOVANÉ OBDOBÍ 2024 - DOTAČNÍ PROGRAM 20.B. ZLEPŠENÍ ŽIVOTNÍCH PODMÍNEK V CHOVU DRŮBEŽE“, která slouží k relevantnímu vyplnění a podání žádosti k výše zmíněnému dotačnímu programu.
Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health) oficiálně zveřejnila na svém webu informaci, že Česká republika je od 11. července 2023 prostá ptačí chřipky u drůbeže. Získání statusu představuje podstatný krok pro uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi (státy mimo EU). Zveřejněním na webu WOAH se stává status oficiální.
Svaz chovatelů prasat žádá vládu o udržení výše dotací pro chovy prasat. Bez zachování podpory se podle svazu nepodaří sektoru vyrovnat se se ztrátami z posledních dvou let, které dosáhly dvou miliard korun. Svaz chovatelů prasat to dnes ČTK sdělil v tiskové zprávě. "Chápeme sice nutnost konsolidace státního rozpočtu, ale jsme přesvědčeni, že je velký prostor pro racionalizaci mnohých nákladů státní správy," uvedl předseda Svazu chovatelů prasat Josef Luka.