Živočišná výroba

Na jihu Čech rychle roste počet hospodářských zvířat prodaných mimo EU

26. 3. 2023 - 16:19

Jihočeští veterináři loni odbavili z kraje 2911 zásilek skotu mířících do zahraničí, šlo o 72.865 zvířat. Jedna zásilka je většinou jeden kamion zvířat. Z toho 92 procent zásilek bylo do zemí Evropské unie, zbytek jinam. Počet zvířat prodaných do třetích zemí, tedy neunijních, rychle roste. Loni jich bylo meziročně zhruba o třetinu víc. Často míří do Turecka nebo do Afriky. Jihočeský kraj patří spolu s Vysočinou k těm, odkud se z Česka vyveze do ciziny nejvíc skotu. ČTK to řekli jihočeští veterináři.

číst více

Ministerstvo zemědělství podpoří chovatele prasat novou dotací ve výši 2 miliardy korun, další prostředky půjdou na ochr

6. 3. 2023 - 07:36

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce do roku 2027 poskytnout chovatelům přibližně 2 miliardy korun na očkování prasat proti infekčním nemocem. Další prostředky půjdou zemědělcům, kteří hospodaří v přírodně cenných oblastech Natura 2000, horských oblastech nebo na méně kvalitních pozemcích. Příspěvky jsou určeny také na zalesňování zemědělské půdy. Čtyři nařízení připravené na MZe, které českému zemědělství přinesou více než 23 miliard korun, dnes schválila vláda.

číst více

Rhea holding otevře v červnu na Znojemsku výrobnu krmiv za půl miliardy Kč

20. 2. 2023 - 10:38

Firma Rhea holding otevře v červnu ve Starém Petříně na Znojemsku výrobnu krmiv za půl miliardy korun. Roční kapacita bude 120.000 tun. Ušetří tak dopravní náklady za desítky milionů Kč. Ve Ctidružicích na Znojemsku otevře letos firma výkrmnu prasat. Za loňský rok čeká skupina tržby kolem 2,5 miliardy a zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 550 milionů. ČTK to řekl majitel Rhea holdingu Josef Kolář.

číst více