Předkupní právo na půdu rozděluje Jihočechy

Publikováno: 12. 6. 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman nedávno v pořadu České televize Otázky Václava Moravce opět nastolil problematiku předkupního práva v rámci prodeje zemědělské půdy.

Předkupní právo na půdu rozděluje Jihočechy

Podle jeho představ by nájemce, který na půdě pracuje, měl mít v případě, že majitel chce dotyčný pozemek prodat, jako první mít možnost si jej koupit. Teprve v případě, že by nájemce odmítl, by vlastník mohl půdu prodat dalším zájemcům. Cílem tohoto opatření je bránit spekulantům, aby ve velkém skupovali zemědělskou půdu a pak ji draho prodávali farmářům. Pro Českou republiku je specifické, že na zhruba 4 600 000 hektarech zemědělské půdy hospodaří z 90% nájemníci. 

Ministra podporuje i předseda Agrární komory České republiky Zdeněk  Jandejsek, který  v rozhovoru pro Deníky Bohemia už dříve uvedl: „Jestliže, někdo půdu využívá, má ji propachtovanou, hospodaří na ní, tak by jako první měl vědět, že je půda k prodeji. Musí se o tom dozvědět, pak může jednat o ceně. Když by ji nechtěl dát, ať majitel prodá půdu, komu chce.“

Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že by se jednalo o porušení vlastnických práv, které jsou chráněny Ústavou České republiky.

Jihočeští zemědělci považují úmysl ministra Tomana za potřebný a rozumný, ale také upozorňují na možný rozpor s Ústavou ČR. „Ono se to totiž už děje, že různí lidé, něco jako šmejdi, skupují zemědělskou půdu a pak jí draze prodávají těm, kteří ji mají pronajatou a pracují na ní. Tím pádem se pozemky prodražují. Takže za mě je to dobrý nápad.  Protože zemědělci, když budou mít jistotu, že budou moci na půdě dlouhodobě hospodařit, budou do ní i více investovat,“ uvedl předseda Okresní agrární komory v Českém Krumlově Ing. Václav Jungwirth.

Předseda Zemědělského obchodního družstva Blata-Sedlec Milan Pešek upozornil, že tento problém se dá řešit už nyní. „My máme předkupní právo uvedeno v našich pachtovních smlouvách. Většina majitelů pozemků s ním souhlasí,“ řekl.

Bývalý ředitel Zemědělského družstva Ločenice Jan Paderta není proti předkupnímu právu nájemců zemědělské půdy. „Nesmí to ale potlačit právo majitele na svobodném rozhodování o svém vlastnictví,“ míní.

Toto opatření by ovšem musel schválit parlament. Českobudějovický senátor Ladislav Faktor zvolený jako nezávislý uvedl, že je proti předkupnímu právu na půdu. „Domnívám se, že by to bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí Ústavy České republiky,“ míní.   

Zdroj: RAK JK, Jan Ziegler