Jihočeští zemědělci většinou již zaseli, spodní vody je víc

Publikováno: 2. 4. 2019

Jihočeští zemědělci již většinou zaseli jarní obilí a pícniny. Hladina spodní vody je oproti loňsku vyšší. Chovatelům skotu a koní dělají problémy divoká prasata. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Jihočeští zemědělci většinou již zaseli, spodní vody je víc

Pokud jde o vodu, je pro jihočeské zemědělce zima a nynější jaro lepší než v uplynulých třech letech. Většinou již mají zaseté jarní obilí i pícniny na orné půdě. "Ozimy po jarním přihnojení a ošetření proti škůdcům a chorobám zatím vypadají slušně. Hladina spodních vod se trochu zvedla ve srovnání s minulým létem, ale pořád nedosáhla žádané úrovně obvyklé před 'suchými roky'. Již téměř ojedinělé agropodniky se zaměřením na okopaniny v jižních Čechách se chystají na sázení brambor," uvedla Šťastná.

Chovatelům přežvýkavců a koní, kteří měli loni problémy zabezpečit objemná krmiva, rozrývají v mnoha místech travní porosty divoká prasata. Zemědělci proto musí louky opakovaně vláčet. Očekávají negativní dopad příměsí zeminy na kvalitu sena a senáží.

"Až na předčasně vykvetlé meruňky jihočeské sady zatím ze zimního spánku úplně neprocitly. Násada květních pupenů nevypadá tragicky. U běžných zahrádkářských odrůd se po loňské nadúrodě dá očekávat střídmější výnos ovoce, v intenzivnějších sadech očekávají úrodu průměrnou. Všichni pěstitelé se modlí, aby po oteplení nepřišly pro plody a plodiny smrtonosné mrazy," řekla ředitelka.

V Česku je v posledních letech sucho. Ministerstvo životního prostředí podpořilo za posledních pět let z evropských i národních zdrojů přes 6000 projektů za sedm miliard korun na zadržení vody v krajině. Jde o stovky rybníků, tůní, mokřadů či úpravu vodních toků. Pro letošní rok vyčlenilo další dvě miliardy. Stát kvůli suchu plánuje i stavby přehrad.

Autor: ČTK