Na jihu Čech loni stoupla výroba mléka, stavy prasat klesly

Publikováno: 28. 2. 2019

V jižních Čechách vyrobili mlékaři loni 350,5 milionu litrů mléka, meziročně o 3,1 procenta víc. Klesly stavy skotu i prasat, o 40,4 procenta vzrostly počty chované drůbeže. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na jihu Čech loni stoupla výroba mléka, stavy prasat klesly

V kraji se chová druhé největší množství skotu v ČR. Každá pátá česká kráva bez tržní produkce mléka se pase na jihu Čech. K vyšší produkci mléka pomohla stabilizace výkupní ceny i působení největší české mlékárny Madety. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

K 31. prosinci 2018 chovali zemědělci v kraji 210.000 kusů skotu, meziročně o 711 kusů méně (0,3 procenta). Podíl na celorepublikovém chovu byl 15,4 procenta, stejně jako poslední tři roky je tak kraj druhý v ČR, po Vysočině. Na prodeji mléka v zemi se Jihočeši podíleli z 11,3 procenta.

"Z údajů jednoznačně vyplývá významný podíl našeho regionu na republikové živočišné výrobě. Čelní příčku národní agro-hitparády zaujímají jihočeští chovatelé krav. Každá pátá česká kráva bez tržní produkce mléka se pase v Jihočeském kraji. Také z hlediska objemu produkce mléka zdejší chovatelé vloni dosáhli nadprůměrné výsledky. Pomohla k tomu stabilizace výkupní ceny, dobré fungování silného odbytového družstva i působení největší české mlékárny v regionu, Madety," uvedla Šťastná. Madeta, která má asi 1500 zaměstnanců, loni nakoupila 316,9 milionů litrů mléka. ČTK to dnes řekla mluvčí této mlékárny Marta Faktorová.

Stavy prasat klesly o 8800. kusů, o 8,5 procenta, na 94.000 prasat. Převládají prasata na výkrm, v kraji tvořila 35,6 procenta všech prasat. Pokles označila Šťastná za smutný trend. "Chovy prasat se ztenčily zejména kvůli propadu výkupních cen vepřového masa na nejnižší úroveň posledních deseti let v kombinaci se stále přísnějšími zákonnými požadavky na chovatele. Domnívám se, že prasata byla vloni zisková pouze pro firmu Agpi, která prodala státu vepřín v Letech na Písecku," uvedla ředitelka.

Podle ČSÚ chovali loni jihočeští zemědělci 2,43 milionu kusů drůbeže, v porovnání s rokem 2017 stouply stavy o 699.500 kusů, o 40,4 procenta. Byl to mezi kraji druhý nejvyšší nárůst. Konzumních vajec kraj loni vyprodukoval 108,3 milionu kusů, meziročně o 6,2 procent méně.

"Údaj o čtyřicetiprocentním navýšení stavů drůbeže se mi zdá nereálný. Zřejmě se nejedná o základní stavy odpovídající kapacitě chovů, ale k meziročně nižším stavům nosnic se připočítávají obraty brojlerů ve výkrmu. Strmý nárůst spíše reflektuje enormní navýšení drůbežích porážek. Pokud mám správné informace, tak například v Mirovicích zvedli zpracovatelskou kapacitu během loňského prvního čtvrtletí z 12.000 na 30.000 kusů kachen za den," komentovala stavy drůbeže ředitelka jihočeské agrární komory.

Autor: ČTK