MŽP spustilo první verzi on-line předpovědního systému HAMR

Publikováno: 13. 12. 2018

Ministerstvo životního prostředí dne 13.12.2018 spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden. HAMR nabízí i údaje o aktuálním stavu řek, půd i hladin podzemních vod či informace o možném nedostatku vody v určité oblasti. Ministerstvo to uvedlo v dnešní tiskové zprávě.

Intenzita sucha je v systému rozdělena do tří kategorií na sucho mírné, silné a mimořádné, stejně jako v novele vodního zákona. "Hodnoty odpovídající nule tedy znamenají dlouhodobý normální stav a plusové hodnoty prezentují větší množství vody (vlhko), než je v tuto dobu obvyklé," uvedl úřad. K dispozici je v systému také vývoj za posledních 12 týdnů, procentuální vyjádření území zasaženého suchem či aktuální hodnoty odtoku a procentuální nasycení retenční kapacity půd.

První verze HAMR je určena zejména pro veřejnost, druhou fázi, která bude určena i pro tzv. komise pro sucho, úřad spustí v létě příštího roku. Systém pak bude odpovídat požadavkům novely vodního zákona, jež je v meziresortním připomínkovém řízení. Ministerstvo na projektu spolupracuje s Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, CzechGlobem, Českou zemědělskou univerzitou a Českým hydrometeorologickým ústavem.

Během příštího roku bude do systému doplněna například předpověď vývoje hydrologické situace až na osm týdnů, stejně jako rozhodovací systém, který umožní porovnání, zda je množství zdrojů v dané lokalitě dostatečné pro požadovanou potřebu. Takzvané komise pro sucho, s nimiž počítá novela vodního zákona, budou vyhodnocovat, zda je třeba vyhlásit stav nedostatku vody. V takovém případě budou vydávat opatření. Díky simulacím v HAMR si budou moci prověřit jejich potenciální dopady.

Součástí HAMR bude webové rozhraní pro odběratele vody, jako jsou provozovatelé vodovodů, podniky z oblasti zemědělství či sektory průmyslu a energetiky. "Do systému budou moci zadávat svou aktuální potřebu vody na následující týdny. Díky takové informaci o skutečné potřebě se může upravit požadavek na vodní zdroj a tím může dojít k významnému oddálení a zmírnění negativních dopadů především hydrologického sucha. Forma spolupráce bude čistě na dobrovolné bázi, benefitem bude zvýhodnění v rámci hierarchizace omezování odběru dle plánu pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody," uvedlo ministerstvo.

Autor: ČTK