Publikováno: 12. 11. 2018
Výroba masa dosáhla v České republice ve 3. čtvrtletí letošního roku 109 363 tun, což je meziroční vzestup o 2,0 %.
Dobrých výsledků bylo dosaženo u hovězího masa, kterého se vyrobilo 17 225 tun, a nárůst činí více než 8%, k mírnému poklesu došlo u vepřového s výrobou 50 792 tun a to je o desetinu procenta méně.
Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se ve 3. čtvrtletí meziročně téměř nezměnily (−0,5 %). Nepatrný pokles cen o 0,8 % byl zaznamenán u jatečných býků a telat. Jatečné jalovice se prodávaly za stejnou cenu jako ve srovnatelném období loni, jatečné krávy pouze o 0,1 % dráž. Průměrná cena jatečných býků byla 47,38 Kč/kg v živém nebo 86,22 Kč/kg v jatečné hmotnosti.
Špatná situace se ovšem stupňuje u vepřového, když ceny jatečných prasat ve 3. čtvrtletí klesly o více než pětinu pod úrovní cen ve 3. čtvrtletí minulého roku (−19,7 %) a dosáhly průměrné hodnoty 27,52 Kč za kg živé hmotnosti nebo 35,78 Kč za kg jatečné hmotnosti. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu.
Dostupné údaje ČSÚ za Jihočeský kraj však příliš optimistické nejsou. V roce 2017 zdejší výrobci vyprodukovali 53 679 jatečných tun masa, což bylo proti předcházejícímu roku o 409 tun méně. Výrazně převažovala prasata s 50 205 tunami, hovězího bylo 3431 tun, telecího 23 tun, skopového 4 tuny a jehněčího 23 tun.
Jihočeští zemědělci moc optimističtí nejsou. „Za zvýšenou výrobou hovězího masa může být to, že producenti přecházejí z výroby mléka na výrobu masa a také fakt, že někteří chovatelé porážejí hovězí dobytek kvůli suchu, protože se obávají, že pro něj nebudou mít dostatek krmiva,“ upozorňuje předseda Zemědělského obchodního družstva Blatná Sedlec Milan Pešek, které prodává hovězí maso rakouským odběratelům. „Dostáváme za něj asi 50 Kč za kilogram živé váhy, a to přece jenom víc než u nás,“ dodal Pešek.
Je to katastrofa, komentují shodně situaci v chovu prasat předseda představenstva Zemědělského obchodního družstva Borovany Ing. Jindřich Kořínek a předseda Zemědělského obchodního družstva Němčice Ing. Radek Rypota. „My už také zvažujeme ukončení chovu prasat, protože jsme přišli o významného zákazníka, který od nás kupoval selata,“ uvedl Kořínek.
V Němčicích chovají 230 prasnic a ročně vyprodukují asi 550 tun vepřového masa. „Co je nám platné, když máme na prasnici průměrně 30 selat, když prodáváme vepřové za čtyři až pět korun pod výrobními náklady,“ posteskl si Rypota, který dále dodal. „Výrobní náklady rostou, například cena krmného obilí nyní dosáhla 4500 Kč za tunu, což je o tisíc korun více než dříve, přitom výkupní cena vepřového zůstává stejná. Je jasné, že takhle to nemůže jít donekonečna.“
Autor: RAK JK, JAN ZIEGLER