Jihočeští zemědělci chtějí vyšší výkupní ceny masa

Publikováno: 19. 2. 2018

Jihočeští zemědělci chtějí vyšší výkupní ceny masa

Je to smutná pravda, v minulém roce Česká republika dovezla rekordní množství masa za 28 miliard korun, tedy čtyřikrát více než bylo importováno v roce 2004, kdy se naše země stala členským státem Evropské unie. A logicky tak klesla domácí živočišná produkce, jak vyplývá ze zprávy Zemědělského svazu České republiky. 

V Česku chybí zpracovatelské kapacity i zemědělští pracovníci, uvedl předseda svazu Martin Pýcha. Česko podle něj dováží vepřové z hlavně Německa a Polska. K obratu v této nepříznivé bilanci by podle Pýchy vedlo zamezení dovozů živočišných produktů za dumpingové ceny, a to například ze zmíněných zemí. „To by měl být první a zásadní krok,“ zdůraznil Pýcha. Zemědělská podpora by také měla být stejná ve všech státech Unie. Ministr zemědělství Jiří Milek prosazuje zvýhodnění zemědělců v odbytových družstvech. Uvažuje o jejich preferenci v dotačních programech, daňových úlevách nebo odpuštění plateb za sociální a zdravotní pojištění.

Čeští chovatelé mají problémy s dlouhotrvajícím poklesem výroby vepřového masa, která se proti roku 2001 snížila o polovinu. Toho dodali zemědělci loni na domácí trh 211 tisíc tun, což bylo o 9 tisíc tun méně než v roce 2016. Také výroba hovězího se ve stejném období snížila, a to o více než čtyři tisíce tun na 67,7 tisíce tun.

Jihočeští zemědělci se shodují, že situace není dobrá, ale šance na zvrat přesto existuje. „Musím především vytvořit takové podmínky pro chovatele vepřů a hovězího dobytka, aby se jim tato činnost vyplatila. Řešení vidím v národních dotacích, jinak to nikdo dělat nebude,“ míní předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Ing. Jan Koutný. K možnosti zvýšení podpory zemědělců v odbytových družstvech, což navrhuje ministr zemědělství Milek je mírně skeptický. „Pomoc by to určitě byla, ale nikoliv řešení,“ dodal.

Podle majitele společnosti Jatka Hradský Strakonice Ing. Petra Hradského jsou na vině poklesu především dumpingové ceny z dovozu. „Zahraniční majitelé hypermarketů preferují nákupy masa ze svých zemí a českým producentům stanoví takové podmínky, za kterých se jim je nevyplatí dodávat,“ řekl. Přesto však nabízí možnost, jak tuto situaci zlepšit. „České hospodyňky chovat stejně jako ty rakouské a německé, důrazně žádat v obchodech domácí potraviny a nehledět na to, že stojí o pár korun víc. V době současné konjunktury a zvyšování platů, je k tomu ideální příležitost,“ zdůraznil Hradský.

Zemědělské obchodní družstvo Blata Sedlec tento problém vyřešilo tak, že před čtyřmi lety zrušilo chov vepřů a živé býky na maso prodává jenom do Rakouska. „Důvody jsou jasné, dostáváme za ně víc peněz než od českých odběratelů. Jestliže bychom tedy chtěli situaci změnit, tak se musí zvýšit výkupní ceny,“ tvrdí předseda Milan Pešek. 

JAN ZIEGLER