Ceny jablek vyhnala neúroda v Evropě

Publikováno: 8. 2. 2018

Spotřeba ovoce v České republice v posledních třech letech vykázala trvalý vzestup a podle Českého statistického úřadu každý obyvatel naší země spotřeboval v roce 2016 84 kilogramu ovoce. 

Ceny jablek vyhnala neúroda v Evropě

Proti roku 2012 se jedná o růst o 12,6%  a ještě výrazněji rostla spotřeba jablek, která ve stejném období stoupla téměř o čtvrtinu. Čech jich nyní ročně zkonzumuje v průměru 23,7 kilogramu. Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík to připisuje dobré ekonomické situaci a stoupající životní úrovni. „Lidé mají více peněz a utrácejí je i za ovoce,“ uvedl.

I když údaje za minulý rok ještě nejsou k dispozici, tak je vysoce pravděpodobné, že tento pozitivní trend se může zastavit a důvodem je rostoucí cena jablek, kterou potvrzují údaje ČSÚ. V polovině letošního ledna stál kilogram jablek v obchodech 36,90 Kč, zatímco ve stejném období loni 29,16 Kč. Zdražení tak činilo 27 procent.

Česká republika ovšem pokrývá spotřebu jablek z vlastních zdrojů méně než z poloviny a je tedy závislá na exportu. Jablek se vloni urodilo méně v celé Evropské unii, úroda 9,2 milionu tun byla třetí nejnižší za posledních 20 let.

Přírodě neporučíme, a proti krutým mrazům jsou ovocnáři bezmocní. Můžeme však něco udělat pro to, aby ceny jablek nerostly? Jihočeští ovocnáři jsou sice poněkud skeptičtí, ale také nabízí řešení. „V současné době jsme, co se týče jablek, závislí na dovozu ze zemí Evropské unie, a ty měly loni kvůli mrazům velký propad úrody. A to se logicky projevilo i na rostoucích cenách,“ řekl předseda představenstva společnosti ZEMCHEBA Chelčice Jaroslav Muška. S mrazy však měli problémy i čeští pěstitelé, například Chelčičtí, kteří běžně ročně produkují 3000 tun jablek, jich loni dodali na trh jen 2300 tun. „Avšak opačně, když je u nás neúroda, a v Evropě nikoliv, tak se to na cenách neprojeví. Před rokem 1989 jsme pokrývali spotřebu jablek z 80% a hodně lidí mělo jabloně na svých zahrádkách. Takže i na jejich cenu jsme měli větší vliv,“ upřesnil Muška.

Předseda představenstva ZEAS AGRO Rábín Milan Müller uvedl, že jeho společnost prodává jablka za cenu 8 – 18 korun za kilogram. I ona loni kvůli nepříznivému počasí sklidila pouze 450 tun jablek, což je o 20% méně proti normálu. Přesto zvýšili výkupní cenu jen o 2 koruny za kilogram. Nabízí také recept jak se bránit přemrštěným cenám jablek. „My je prodáváme přímo maloobchodům a stánkařům, obcházíme tak velkoodběratele,“ upřesnil Müller.

Zdroj: RAK JK