Jihočeský vhled na cenu másla

Publikováno: 9. 10. 2017

Prudce rostoucí cena másla se už stala evergreenem. 

Jihočeský vhled na cenu másla

V obchodech se ještě relativně nedávno prodávala jeho čtvrtka za zhruba 35 Kč, nyní stojí 60 Kč a více. Jihočeští zemědělci však přesvědčivě na faktech dokazují, že oni z toho prudkého růstu nic nemají.

Jan Koutník, předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci uvedl, že zemědělci v jeho okrese dodávají zpracovatelům mléko dlouhodobě za zhruba 8,60 – 8,80 Kč za litr podle kvality. „To je na hranici rentability. Potřebovali bychom výkupní ceny v rozmezí 8,80 až 9,50 za litr,“ upozornil.   

Další zajímavá čísla představil místopředseda mlékařského družstva Tábor Zdeněk Houška. „Mez prvním pololetí roku 2004 a prvním pololetím roku 2017 stouply ceny pro zemědělce o 6%, zatímco spotřebitelské ceny potravin o 36%, tedy šestkrát tolik,“ řekl. Výkupní cena mléka v I. pololetí letošního roku činila celostátně v průměru 8,06 Kč za litr. „Ta je nižší než v roce 2005, kdy litr mléka prodávali prvovýrobci za 8,21 korun a skoro stejná jako v roce 2002, kdy byla na hodnotě 8,05 korun,“ upřesnil Houška. Přitom složení mléka se nijak výrazně nezměnilo. V I. pololetí roku 2016 mělo obsah tuku 3,91% a bílkovin 3,43%, v prvním pololetí roku 2017 to bylo stejné množství tuku a 3,45% bílkovin.         

Český statistický úřad nyní uvedl, že hlavním viníkem jsou mlékárny, které zdražily meziročně mléko o 63%. Tisková mluvčí Madety České Budějovice Martina Faktorová však namítá, že její firma cenu mléka a mléčných výrobků to takovou sumu nezvýšila. „Ano nepatrně jsme zvedly ceny, ale nebylo to nijak dramatické, Také chci zdůraznit, že my máslo dlouhodobě nevyvážíme, prodáváme jej pouze v České republice,“ řekla. A dodala, že příčin růstu ceny másla jsou i globální. „Je to dáno zvýšenou poptávkou v Číně, suchem v Austrálii a na Novém Zélandě, kteří jsou významnými producenty mléčných výrobků, a také nedostatkem mléčného tuku. Také panika lidí, kteří nakupují máslo ve velkém, pomáhá cenám vzhůru,“ objasnila Faktorová.     

 

Zdroj: RAK JK