V podzimním zemědělském dotačním kole budou více než 3 miliardy

Publikováno: 4. 9. 2017

Páté kolo evropského dotačního rozvojového programu, ve kterém stát přerozdělí přes tři miliardy korun, se spustí v říjnu. 

V podzimním zemědělském dotačním kole budou více než 3 miliardy

Nejvíce peněz půjde na investice do zemědělství. V předchozím kole plánoval stát přerozdělit 4,6 miliardy korun, zemědělci a potravináři si řekli o 9,2 miliardy Kč, peníze chtěli hlavně na modernizace v zemědělství a potravinářství, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Nakonec se schválilo 5,7 miliardy korun. V novém kole bude možné žádat od 10. října do 30. října, přičemž bude možné podávat žádosti už pouze elektronicky.

V novém kole se podle Ježkové prodlouží lhůta na doložení dokladů po podání žádosti o dotaci z původních 70 dnů na 93 dní. Podobně se prodlouží i lhůta pro odstranění nedostatků ze 175 na 196 dní.

Nově si také budou moci zemědělské podniky započítávat do způsobilých nákladů peníze vydané na nádrže na zadržení srážkových vod ze střech nebo na novou výsadbu vinné révy. O peníze budou moci také žádat pekaři, cukráři a zmrzlináři, kteří měli dříve žádat v jiném programu, o který se staralo ministerstvo průmyslu a obchodu.

U investic do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin bude stát proplácet všechny způsobilé výdaje místo poloviny. Na tyto projekty dá republika 46 milionů korun.

Zjednodušila se pravidla žádostí, v mnoha programech došlo k odstranění preferenčních kritérií.

Některé politické strany, stejně jako Asociace soukromého zemědělství ČR, volaly po snížení maxima pro podporované projekty z aktuálních 150 milionů korun. "Aktuálně není limit snížen, opravdu velkých projektů v řádu stovek milionů korun je podáváno velmi málo," uzavřela mluvčí.

Z programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.

Operace

Alokace (mil. Kč)

Investice do zemědělských podniků

1137

Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů

575

Zavádění preventivních opatření v lesích

35

Obnova lesních porostů po kalamitách

112

Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin

46

Technika a technologie pro lesní hospodářství

100

Podpora operačních skupin a projektů EIP

140

Podpora vývoje nových produktů, postupů a technologií při zpracování zemědělských produktů a jejich uvádění na trh

900

Sdílení zařízení a zdrojů

27,5

Horizontální a vertikální spolupráce mezi účastníky krátkých dodavatelských řetězců a místních trhů

50

Horizontální a vertikální spolupráce při udržitelném zajišťování biomasy pro výrobu energie, výrobu potravin a v průmyslových procesech

5,5

Zdroj: MZe

Autor: ČTK