Publikováno: 16. 8. 2017
Žně i přes krátké ponory do přívalových dešťů, které koncem minulého týdne dosahovaly až padesátimilimetrového sloupce, spějí do slušného finále.
Řepky zbývá na polích méně než jedno procento a obilí je již sklizené z osmasedmdesáti procent. Výnosy hlavních zrnin jsou přibližně o deset a u olejnin o dvanáct procent nižší než vloni, ale nad průměrem posledního desetiletí.
Většina podniků hospodařících na orné půdě vidí dožínkové světlo na konci sklizňového tunelu v horizontu jednoho týdne. Což je poměrně slušný termín s pozitivním dopadem na kvalitu obilí, která se zhoršuje s každým zbytečně stráveným dnem pod „plačícím“ nebem po době optimální zralosti.
Poslední srážky snad trochu vzkřísily červnovým vedrem umořenou kukuřici. Alespoň zrno v palicích, které tvoří až polovinu sklízené hmoty, dostalo šanci na zvětšení objemu.
Na několika stech hektarech letos poprvé ještě pěstitelé zhruba za měsíce mají sklízet jihočeskou, geneticky nemodifikovanou, sóju. Ta bude bohužel z důvodu nedostatku letní vláhy spíše neslavná.
Naopak tragicky to letos nevypadá na jihu Čech s úrodou brambor, zejména těch průmyslových.
Horší je to s pícninami. Po ubohých druhých sečích jetelotravních a travních porostů se snad napotřetí podaří zdejším zemědělcům sklidit trochu důstojnější porosty pro zajištění krmiva pro zvířata.
Souběžně s finalizací sklizně hospodáři na půdě provádějí posklizňové úpravy, odvážejí slámu, podmítají, hnojí a snaží se založit úrodu řepky pro příští rok.
Výkupní ceny obilí jsou pod čtyřmi tisíci korun a u řepky pod deset tisíc korun za tunu, ale s úrodou se zatím příliš neobchoduje.
Autor: Ing. Hana Šťastná, ředitelka RAK JK