Jihočeští zemědělci chtějí větší podporu živočišné výroby od státu

Publikováno: 7. 8. 2017

Nejsou to vůbec povzbudivá čísla. 

Jihočeští zemědělci chtějí větší podporu živočišné výroby od státu

Produkce českého masa stále klesá, ve 2. čtvrtletí letošního roku opět poklesla výroba masa, která se meziročně snížila o 3,4 % na 110 736 tun. Pokles se týká produkce hovězího a vepřového. Produkce hovězího se meziročně snížila o 8,1 %. Poraženo bylo 55 200 jedinců skotu, což je o 7,4 % méně než loni. Počet poražených prasat se již dlouhodobě snižuje. Tento rok ve druhém kvartálu se jejich počet snížil o 5 % na téměř 600 tisíc poražených jedinců. Přibližně o čtvrtinu klesla porážka prasnic. V ČR bylo vyprodukováno 53 745 tun vepřového masa, což je pokles o 6,6 %. Tolik ze zprávy Českého statistického úřadu.

Jihočeští zemědělci vidí příčinu tohoto neblahého faktu hlavně v dumpingových cenách z dovozu a malou podporou státu.

Zajímavé vysvětlení nabízí Ing. Petr Hradský, majitel společnosti Jatky Hradský Strakonice. „V některých zemích například v Rakousku nebo Německu doma spotřebují jen část vepřového masa a zbytek vyvezou. Například v Německu jdou na odbyt kýta, vepřová pečeně a libový bůček. To se tam prodává draho.  Ale třeba o plec, krkovičku nebo sádlo Němci zájem nemají a tak to tamní chovatelé vyvážejí do jiných zemí za dumpingové ceny, a to i k nám,“ vysvětlil. Jako další důvody vidí nedostatek pracovních sil a náročnost živočišné výroby. „Mladí zemědělci se do ní nehrnou, protože za hodně práce mají málo peněz a tak se chovy zvířat omezují,“ dodal.

Předseda Okresní agrární komory v Písku Pavel Novotný upozorňuje na fakt, že situace ve výrobě vepřového masa se nyní začíná lepšit, nicméně v minulých letech byla hodně špatná a výkupní cena nepokryla ani náklady. „Pravdou je, že cena za kilogram jatečně upraveného zvířat nedávno vzrostla o 5 – 7% a nyní činí asi 42 korun. Jenomže to nemusí trvat věčně, takže to nové chovatele prasat nepřiláká. Stát by měl přijít s nějakým trvalým dlouhodobým řešením,“ řekl.

K neblahé situaci ohledně výroby hovězího masa se vyjádřil předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Ing. Jan Koutný. „V tomto případě je to dáno krmnou základnou, která se v důsledku dlouhotrvajícího sucha snižuje. Když k tomu přidáme fakt, že výtěžnost živočišné výroby je celkově dlouhodobě nízká, tak tento stav je logický. Chovatelé s ní prostě končí.  Řešením by bylo, kdyby je stát nějak dlouhodobě a trvale motivoval.  Jinak se bohužel situace, kdy dovážíme více než 50% vepřového masa, nezmění,“ objasnil Koutný.        

Autor: JAN ZIEGLER