Publikováno: 2. 8. 2017
Do konce července stihli jihočeští zemědělci dostat z polí pod střechu zhruba čtvrtinu letošní úrody obilovin a polovinu řepky.
Nejdále pokročila sklizeň na Českobudějovicku a Písecku, kde též máme hlášené nejvyšší výnosy (6,5 t u obilí a 3 t u řepky z hektaru), naopak Českokrumlovsko a Prachaticko z důvodu horších klimatických podmínek ten krajský průměr snižují.
Přesně před rokem touto dobou byla v našem regionu sklizená necelá pětina obilovin a šedesát procent řepky, takže letošní žňové tempo je tomu loňskému podobné.
Pěstitelé z jižních Čech zatím předpokládají přibližně desetiprocentní snížení výnosů obilovin a ještě větší propad u řepky. Zejména z důvodu červnového nedostatku vláhy a vysokých červencových teplot je zrno základních druhů obilovin i semeno řepky olejné drobnější. Také maková pole vizuálně nadávají záminku k optimistickému odhadu výtěžnosti. V současnosti si však zemědělci, paradoxně k předsklizňovému žehrání na nedostatek srážek, přejí alespoň týden bez významnějších dešťů, aby mohli do polí vjíždět se sklizňovou technikou. Z důvodu opakujících se srážek mnohdy i přívalového charakteru koncem července se žně začaly drobí, což má neblahý vliv na kvalitu obilí, které se navíc lokálně i třeba v rámci jednoho agropodniku velmi liší.
Přestože deště v posledních dnech mírně vzkřísily jetele a snad pomohly kukuřici k větší paličatosti ?, chovatelé přežvýkavců již nyní řeší problém nedostatku zelené hmoty pro výrobu zásob bílkovinných i škrobnatých pícnin na zimu. Zatímco některé podniky si pro udržení živočišné výroby vystačí s loňskými zásobami, jiné pro jistotu ještě sejí obiloviny za účelem jeho sklizně na zeleno a silážování. Také jsme zaznamenali žádosti o mimořádné povolení příkrmu na pastvách v jinak chráněných oblastech.
Ze Strakonicka máme hlášené první signály negativního dopadu vlhka a to v podobě zmlazování jarních ječmenů a prvních ložisek plísní na klasech.
Kromě výkyvů počasí trápí jihočeské agrárníky také všeobecný nedostatek sezónních pracovních sil.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plochy oseté obilovinami v Jihočeském kraji letos dosáhly výměry téměř 133 tisíc hektarů, z téměř 60 procent okupovaných pšenicí ozimou a ze 13 procent ozimým ječmenem. Řepka se tu letos rozkládala na zhruba osmnácti procentech veškerých jihočeských osevních ploch a řadí Jihočeskému kraji na druhou příčku republikové „řepkové ligy“. Nicméně z hlediska mezikrajového srovnání má region také významné postavení zejména v pěstování ovsa, triticale, žita, jetele, jednoletých pícnin brambor a luskovin. Letos osevní plochy v kraji poprvé od roku 2005 neklesly!
Autor: Ing. Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje