Je to dobrá akce, ale producentům mléka nepomůže

Publikováno: 17. 3. 2017

Jihočeští zemědělci jsou skeptičtí k programu mléko zdarma do škol.

Je to dobrá akce, ale producentům mléka nepomůže

Vláda České republiky totiž nedávno rozhodla, že děti budou moci dostávat ve školách mléko a neochucené mléčné výrobky zdarma. Stát tento program podpoří částkou 670 miliónů Kč. To je výrazné navýšení, protože, doposud na tento účel dával 47 miliónů korun. Bude tedy možné předpokládat, že se díky tomu výrazně zvýší spotřeba mléka, a pomůže to tak jeho producentům?

Předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Ing Jan Koutný to považuje za dobrou reklamu pro mléčné výrobky, která je hodně vidět, ale že by to ulehčilo složitou situaci producentů mléka, tomu nevěří. „Každá pomoc je dobrá, ale tato zase až tak moc významná nebude,“ řekl.

S touto myšlenkou souhlasí i soukromý zemědělec Jan Staněk z Hlavatců a také se domnívá, že mléko zdarma ve školách moc nepomůže. „Jsou důležitější problémy. Spíše by se měli odpovědní lidé zamyslet nad tím, jak je možné, že my mléko prodáváme za výkupní cenu zhruba 6,50 Kč za litr a v obchodě pak stojí čtvrt kilogramu másla 48 Kč. Tohle by se mělo tedy řešit, naše nízké výkupní ceny, které nás ničí, zatímco obchodní řetězce si nasazují obrovské marže,“ míní Staněk.

Rovněž předseda Zemědělského družstva Libín Jaroslav Mácha je přesvědčen, že toto opatření producenty mléka nespasí, protože navýšení spotřeby mléka, pokud nějaké nastane, bude minimální. „Je to dobrá propagace mléčných výrobků a způsob, jak udělat aby byli mezi dětmi atraktivnější,“ řekl Mácha

Autor: JAN ZIEGLER