Počet chované drůbeže na jihu Čech klesl o třetinu

Publikováno: 9. 3. 2017

České Budějovice 5. března (ČTK) - Počet drůbeže v jižních Čechách meziročně klesl o 30,5 procenta. V kraji se loni chovalo 1,8 milionu drůbeže, stavy se snížily o 813.000 kusů. Snížil se i počet chovaných prasat a skotu. Informace zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet chované drůbeže na jihu Čech klesl o třetinu

Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné je živočišná výroba ztrátová, momentálně je výhodnější rostlinná, řekla ČTK.

 

Nižší meziroční stav drůbeže evidují statistici i v dalších krajích, největší propad, o 35,8 procenta, nastal v Moravskoslezském kraji. V jižních Čechách se snížila i snáška konzumních vajec o 7,4 procenta na 110,5 milionu kusů. O 15.500 kusů, tedy o 12,7 procent, klesl meziročně stav prasat, jichž se na jihu chovalo ke konci loňského roku 106.500 kusů. Méně je i skotu, jeho počet se propadl o 2,9 procenta na 205.000 kusů.

 

"Dá se prokázat i na cenách farmářských výrobků, že živočišná výroba byla povětšinou z hlediska objemu tržeb když ne ztrátová, tak stagnující. Cena vepřového a drůbežího neustále kolísá, spíš se propadá, u vajec to samé. Na to reagují i chovatelé hospodářských zvířat. Přestože dotace v resortu rostou, po jejich odečtení z celkového hospodářského výsledku se ukázalo, že jsou zemědělci prakticky neustále ve ztrátě, i po vstupu do Unie. Momentálně je výhodnější rostlinná výroba," řekla ČTK Hana Šťastná.

 

Jeden z chovatelů Martin Votruba, majitel farmy Doubí poblíž Tábora, vidí problém v tom, že se do Česka dováží levné maso ze zahraničí a prodává za nízké ceny, jimž farmáři nedokážou konkurovat. On sám chová 300 prasat ve výkrmu a asi 35 sviní porodných; jejich počet se nemění.

 

"Já se neohlížím na zpracovatelský průmysl, prodávám lidem na objednávku. Ve chvíli, kdy začnu dávat vepřové na masnu, tak končím. Vyrobím 50 prasat měsíčně, snažím se prodat klientele, kterou jsem si vybudoval," řekl ČTK Votruba, který provozuje chov 25 let a v roce 2003 získal druhou cenu v soutěži Farma roku.

 

Trend do budoucna ředitelka Regionální agrární komory moc optimisticky nevidí. Odkazuje na první podobu reformy společné zemědělské politiky EU po roce 2020. "Počítá se, že i kvůli brexitu a protože je problém s uprchlíky, bude na zemědělství stále hubenější rozpočet, a tak se budou muset chovatelé hospodářských zvířat připravit na nové výzvy. Hodně se to dotkne Jihočeského kraje, protože tady se historicky živočišná výroba na zemědělské produkci hodně podílela," řekla Šťastná.

V živočišné výrobě je podle ní v době ekonomického růstu problém sehnat kvalitní pracovníky, za limitující považuje i čím dál větší rozlohu chráněných oblastí v kraji, dále výkyvy cen a souboj s řetězci.

Zdroj: ČTK, vkc sd