Publikováno: 27. 2. 2017
Na stránkách Ministerstva Zemědělství byly dne 24.2.2017 zveřejněny Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro rok 2017 na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
Mimo tradičně podporovaných oblastí byl nově zařazen titul pro Zlepšení životních podmínek v chovu drůbeže 20.B. , který se člení
Účel:
Zajištění nadstandardní pohody drůbeže zlepšením životního prostředí drůbeže.
Předmět dotace:
Drůbež, u které bylo zlepšeno životní prostředí nechemicky působícími přípravky, které jsou založeny na bázi oxidu křemičitého nebo fylosilikátů
Účel:
Zlepšení životních podmínek drůbeže při odchytu a přepravě na porážku nebo při odchytu z odchovu, převozu a umístění do chovných hal s využitím technologií, které zaručují šetrné zacházení s drůbeží.
Předmět dotace:
Drůbež, u které bylo v daném období při odchytu a přepravě na porážku nebo při odchytu z odchovu, převozu a umístění do chovných hal provedeno vyskladnění formou služby s využitím technologií, které zaručují šetrné zacházení s drůbeží.
Účel:
Zajištění nadstandardní pohody drůbeže zlepšením podmínek ustájení.
Předmět dotace:
Drůbež, u které bylo prováděno opatření ke zlepšení podmínek ustájení úpravou relativní vlhkosti vzduchu v halách pro drůbež tak, aby v daném období tj. od 15. 3. 2017 do 31. 8. 2017 nepoklesla relativní vlhkost v prvém týdnu po naskladnění haly jednodenními mláďaty v průměru pod 35 %, a v průběhu navazujícího chovu nepřesáhla v průměru 80 %.
Účel:
Zajištění nadstandardní pohody drůbeže zlepšením jejich životního prostředí použitím ověřených biotechnologických přípravků, které snižují emise amoniaku a dalších nežádoucích plynů, které se aplikují do krmiva, do napájení nebo na podestýlku v hale s drůbeží.
Předmět dotace:
Drůbež, u které bylo provedeno zlepšení stájového mikroklimatu pomocí ověřených biotechnologických přípravků, které zajistily hladinu amoniaku u kuřat chovaných na maso v hodnotě nejvýše 17 ppm, a u ostatních druhů a kategorií drůbeže v hodnotě maximálně 20 ppm.
V souladu s bodem 71 Pokynů musí žadatel před započetím plnění účelu dotace podat na příslušné pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu (dále jen „SZIF“) dle sídla (u právnické osoby) a dle adresy trvalého pobytu (u fyzické osoby) vyplněnou předběžnou žádost (jejíž vzor je uveden v tabulce č. 7).
Termín pro podání předběžné žádosti pro rok 2017 je nejpozději do 14. 3. 2017.
Termín pro podání předběžné žádosti pro rok 2018 je nejpozději do 31. 8. 2017.
Podrobné podmínky a informace naleznete na stránkách http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/narodni-dotace/zasady-zemedelstvi-potravinarstvi/zasady-pro-rok-2017/zasady-kterymi-se-stanovuji-podminky-pro.html.
Další nový titul v Zásadách je 9.F.m. Demonstrační farmy.
Předmětem dotace je podpora předávání znalostí v zemědělství zaměřená na pomoc zemědělským subjektům formou názorných praktických ukázek ucelených postupů udržitelných způsobů hospodaření, například postupů a technologií snižujících vodní a větrnou erozi, nadměrné utužování půdy, postupů přispívajících k zadržování vody v krajině nebo prezentujících mitigační a adaptační opatření vztahujících se ke změně klimatu.
Podrobné podmínky a informace naleznete na stránkách http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/narodni-dotace/zasady-zemedelstvi-potravinarstvi/zasady-pro-rok-2017/zasady-kterymi-se-stanovuji-podminky-pro.html.
Zdroj: MZE