Vlastní mlékárnu by jihočeští zemědělci uvítali

Publikováno: 13. 2. 2017

Čeští zemědělci, kteří chovají krávy na mléko, podle ministra zemědělství Mariana Jurečky často nedokážou spojit síly. 

Vlastní mlékárnu by jihočeští zemědělci uvítali

Jak uvedl pro ČTK, mají ještě více vytvářet odbytová družstva a zakládat družstevní mlékárny, aby nemuseli prodávat mléko tak lacino. Podle ministra je to jediná šance jak zabránit tomu, aby se velmi kvalitní české mléko vykupovalo za nejnižší ceny v Evropě a naproti tomu výrobci mléčných produktů trvale zvyšovali své zisky.

Jihočeským zemědělcům se tento nápad zamlouvá, částečně jsou však skeptičtí.

Soukromý rolník Jan Staněk ze Sedlece si myslí, že by to jemu a jeho kolegům pomohlo. „To je podobný systém jako v Německu, kde sedláci si založí nějakou společnost, která jim patří, a která pak tu mlékárnu provozuje. Takže si myslím, že by to pomohlo i nám, vznikla by nová pracovní místa a zlepšil by se odbyt našeho mléka. Akorát jsem trochu skeptický a nevěřím tomu, že se domluvíme. Mám za to, že u nás k tomu není vůle,“ míní.

„To je jistě dobrá myšlenka a my už členy odbytového mlékařského družstva jsme. A co se týče vlastní mlékárny. Nedávno jsem četl, že si ji postavili zemědělci na Litvě, takže my bychom to určitě zvládli také,“ je přesvědčen předseda Agrodružstva Šumavské Hoštice Zdeněk Selner.

Místopředseda Mlékařského družstva Tábor Zdeněk Houška uvedl, že plány na výstavbu mlékárny v režii zemědělců již existují. „My už síly spojujeme a pět odbytových mlékárenských organizací souhlasí s tím, že bychom měli mít vlastní mlékárnu a její stavbu chystáme. O konkrétní vlastnické formě není rozhodnuto, ale každý z členů těchto organizací by v ní měl mít svůj podíl. Co se týče odbytových družstev, tak tam je problém u malých dodavatelů, kteří dříve do nich odmítali vstoupit a nyní, když by chtěli, tak zase nedosáhnou na denní minimálně stanovené množství odevzdávaného mléka,“ řekl.      

 

Autor: JAN ZIEGLER