Jihočeští zemědělci podporují propagaci domácích produktů, ale upozorňují i na další problémy

Publikováno: 28. 11. 2016

Ministr zemědělství Marian Jurečka nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že asi třicet procent mléčných výrobků dovážíme ze zahraničí, a vyslovil se pro lepší propagaci českých zemědělských produktů s cílem přesvědčit českého zákazníka, aby dal přednost domácímu zboží. 

Jihočeští zemědělci podporují propagaci domácích produktů, ale upozorňují i na další problémy

Jihočeští zemědělci s tímto nápadem v podstatě souhlasí, ale zároveň upozorňují na další problémy, z nichž jako nejvážnější považují záměrně vysoké ceny v hypermarketech. 

„Každá propagace je dobrá a určitě by nám to pomohlo,“ tvrdí místopředseda mlékařského družstva Tábor Zdeněk Houška, ale hned upozornil „Jako hlavní problém vidím cenovou politiku některých obchodních řetězců se zahraničními majiteli, které poškozují domácí producenty tím, že uměle vysokými cenami poškozují české potraviny.“

Místopředseda Okresní agrární komory v Táboře Ing. Vladislav Hájíček míní, že už je pozdě. „To už se mělo udělat dávno a také si můžeme položit otázku, co je to vlastně česká produkce, když polovina zpracovatelského průmyslu má zahraniční majitele. Ale v každém případě je to správná cesta,“ zdůraznil.

Smysl to má i podle předsedy Zemědělského obchodního družstva Sedlec Milana Peška. „Ale ono je to i o kupní síle obyvatelstva. Pokud má někdo málo peněz, tak logicky hledí především na cenu, nikoli na zemi původu. A samozřejmě svou roli hraje i cenová politika řetězců.“

„Mám obavy, že Češi nejsou takoví patrioti jako třeba Němci a Rakušané, kteří dávají přednost domácím potravinám. Ale každá snaha je dobrá. Problém je však i v maržích, které si dávají obchodníci a přitom výkupní ceny zůstávají nízké. My chováme tři sta krav - dojnic a ztrátu máme za tři čtvrtě letošního roku 8,8 milionů korun a také máme tři tisíce prasat, kde jsme v mínusu 3,4 milion korun,“ řekl předseda Zemědělského družstva Němčice František Žáček.

To, že české potraviny bývají v řetězcích v menšině, dokazuje jednodenní výzkum Jihočeské agrární komory na konci června v českobudějovickém Kauflandu. „Zjistili jsme, že v sortimentu mlékárenských výrobků z celkem 564 v ten den prodávaných produktů pouze 251, což je pouhých 44%, pocházelo z České republiky,“ řekla ředitelka RAK Jihočeského kraje Ing. Hana Šťastná.   

 

Autor: JAN ZIEGLER