Publikováno: 6. 10. 2016
Níže uvádíme přehled základních termínů, které se týkají zemědělských dotačních titulů v nejbližší době.
Chová – li žadatel koně, musí do 31.10.2016 doručit elektronický opis registru koní držených v hospodářství společně s elektronickou deklaraci chovu koní, která je vytvořena na základě údajů u registru koní v hospodářství vedeného v informačním systému ústřední evidence hospodářských zvířat podle plemenářského zákona. Při podávání deklarace chovu koní je zapotřebí deklaraci v příslušné aplikaci Portálu farmáře nejen vytvořit , ale i odeslat na SZIF. Pouhé vytvoření deklarace se nerovná splnění podmínky podání deklarace chovu koní!
Žadatel , který podal v rámci Jednotné žádosti podopatření zatravňování orné půdy musí do konce roku oznámit SZIF v souladu s § 3g zákona o zemědělství změnu kultury podle § 3 odst. 1 NV č. 307/2014 Sb. ze standartní orné půdy na travní porost, v případě změny na kulturu trvalý travní porost se nejedná o nesplnění podmínky
Pokud žadatel podal do 29.4.2016 předběžnou žádost o účast v DT 19. Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti Q CZ a 20. Zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat musí od 1.10.2016 do 31.10.2016 podat žádost na DT 19 a 20 na OPŽL SZIF (místně příslušné Oddělení příjmu žádostí a LPIS SZIF) včetně nezbytných příloh dle jednotlivých podprogramů. Účast v režimu jakosti Q CZ – podepsání smlouvy s SVÚ Olomouc a vydání potvrzení SVÚ Olomouc o vstupu do režimu jakosti Q CZ je žadatel povinen zajistit do 30.9.2016.
Žadatel je povinen podat do 21.10.2016 na OPŽL SZIF žádost na DT 8.F. Podpora vybraných činnosti zaměřených na ozdravení chovů prasat a drůbeže. Jedná se o podporu chovatelům na částečnou úhradu nákladů na úkony provedené formou služeb ( uvedené v části D Zásad) spojených s prováděním opatření zaměřených proti rozšiřování vyjmenovaných chorob prasat a vybraných činností zaměřených proti rozšiřování nákaz drůbeže související s tlumením výskytu původců zoonóz.
Vzhledem k napjaté situaci na evropském i světovém trhu s mlékem přistoupila Evropská komise k další dočasné mimořádné podpoře pro producenty mléka, která je zaměřena na snížení produkce mléka. Výše této podpory je 14 EUR na 100 kg mléka nedodaného na trh. Opatření bude administrovat Státní zemědělský intervenční fond.
Dne 21. 9. 2016 bylo ukončeno 1. kolo mimořádného opatření na snížení produkce mléka. Po shrnutí plánů snížení produkce mléka za jednotlivé členské státy Evropská komise oznámila, že celkové snížení nedosáhlo vyčleněných 1,07 mil. tun, a je proto otevřeno 2. kolo tohoto mimořádného opatření.
V rámci 2. kola je příjem Oznámení plánu snížení produkce mléka zahájen 3. 10. 2016 a ukončen bude 12. 10. 2016 ve 12. 00 hod. Období, pro které má být snížena produkce mléka v rámci 2. kola, je listopad 2016 až leden 2017. Způsob podání Oznámení zůstává nezměněn a stejně jako v 1. kole je preferováno podání Oznámení přes Portál farmáře.
Žadatel je povinen předložit Potvrzení pojišťovny (originál nebo úředně ověřená kopie) o výši zaplaceného pojistného předepsaného na Příslušný rok a doklady prokazující úhradu pojistného na Příslušný rok (pokladní doklad, složenka, výpis z účtu, zápočet z pojistné události, přeplatek), nejpozději však ke dni 30. 10. Příslušného roku.
Příjem žádostí 3. kola probíhá od 11. října 2016 od 8 hodin do 31. října 2016 do 13 hodin.
Zdroj: Ing. Ilona Veselá, SZIF RO české Budějovice