Publikováno: 4. 7. 2016
Evropská unie prodloužila protiruské sankce do ledna 2017. Ruský premiér
Dmitrij Medveděv zase prohlásil, že sankce na dovoz některých potravin ze zemí Evropské unie v roce 2017 určitě neskončí. Zatímco ministr Marián Jurečka tvrdí, že Česká republika nemůže vyměnit lidská práva za to, aby mohlo znovu vyvážet do Ruska, jihočeští zemědělci upozorňují na fakt, že toto opatření pro ně začíná být likvidační.
„Negativní dopad na zemědělství pokračuje,“ uvedl předseda Zemědělského družstva Bernartice na Písecku Pavel Novotný. Ten také podotkl, že sankce zasáhly hlavně produkci vepřového masa a mléka. „My ročně vyprodukujeme 4 miliony hektolitrů mléka a nás se to dotklo citelně,“ dodal.
V čem spočívá pro zemědělce největší problém, vysvětluje ředitel KOOPRODUKTu Lišov a.s., Zdeněk Vyskočil. „Jestliže nemůžeme mléko vyvážet na ruské trhy, nastává krize z nadvýroby a klesá jeho cena až na úroveň, která je téměř likvidační.“
„Všichni politici a ekonomové by si měli uvědomit, co tímto způsobili,“ míní předseda Zemědělského družstva Ločenice na Českobudějovicku Jan Paderta. S ním souhlasí i předseda Zemědělského družstva Libín na Prachaticku Jaroslav Mácha. „Rozhodnutí politiků odnášejí ti dole.“ Ten je však zároveň přesvědčen, že problém vyžaduje obsáhlejší řešení. „Pro nás je nejdůležitější zajistit celkový odbyt našich produktů, a to není jen záležitost sankcí,“ řekl.
Pomohlo by tedy zrušení protiruských sankcí jihočeským zemědělcům?. „Na to není vůbec jednoduchá odpověď. V Rusku se už po našem odchodu z tamního trhu vytvořily nějaké nové obchodní vazby a bude komplikované se tam znovu dostat. Navíc klesla hodnota rublu, a to zvyšuje cenu našeho dováženého zboží, které se tam logicky hůře prodává,“ objasnil Novotný.
Autor: JAN ZIEGLER