Publikováno: 10. 5. 2016
Nestojíme o to, aby se k nám dováželi geneticky modifikované potraviny z USA, shodují se zástupci jihočeských zemědělců v hodnocení TTIP, česky přeloženo jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství, což je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými.
„Podrobněji jsem se touto dohodou nezabýval, ale s dovozem upravených potravin bych měl problém. My dodáváme mléko do bavorského Chamu, a Němci v žádném případě nechtějí, aby dobytek, který ho produkuje, byl krmen geneticky modifikovanými krmivy,“ zdůraznil předseda Zemědělského družstva Budíškovice na Jindřichohradecku Ing. Jan Koutný.
S ním souhlasí i předseda ZD Přešťovice na Strakonicku Ing. Miroslav Pavlík. „Jsem zásadně proti TTIP. Na veřejnost nyní proniklo, že američtí vyjednavači tlačí na zástupce Evropské unie, aby slevili v předpisech týkající se hygieny kvality potravin. To je nepřijatelné,“ řekl. Nicméně kategoricky by dovoz amerických potravin nezakazoval. „Ovšem pouze za předpokladu, že budou respektovat současné přísné evropské standardy,“ dodal.
Předseda ZD Brloh na Českokrumlovsku Ing. Václav Jungwirth nemá o chystané smlouvě dost informací, ale ani on nestojí o dovoz potravin bez možnosti dohledání původu. Upozorňuje také na další problém. „Zemědělství jak v jižní, tak v severní Americe je postaveno na čistě ekonomických hlediscích. My musíme dodržovat přísné hygienické a jiné normy. Oni ne. Takže my se logicky nemůžeme dostat na jejich nízké ceny. Podmínky by tak pro nás i pro ně měly být stejné,“ míní Jungwirth.
Zastánci TTIP očekávají, že dohoda bude pro ekonomiku států EU znamenat přínos 120 miliard euro, 90 miliard euro pro tu americkou a pro zbytek světa 100 miliard euro a pomůže vytvořit stovky tisíc nových pracovních míst. Její kritici však namítají, že smlouva posílí pozice nadnárodních korporací, omezí demokracii a ztíží úlohu národních vlád při regulaci trhu ve prospěch občanů.
Autor: Jan Ziegler