Jihočeští zemědělci prodávají maso do Rakouska

Publikováno: 3. 3. 2016

Mnozí zemědělci dávají přednost vývozu hovězího masa do zahraničí, především do Rakouska a Německa. 

Jihočeští zemědělci prodávají maso do Rakouska

To se týká i jihočeských zemědělských subjektů a důvodem jsou peníze, kterých zahraniční nákupčí nabízejí víc. Pokud se totiž čeští chovatelé skotu orientují pouze na domácí jatka, může je to přivést do problémů.

Důkazem toho je Zemědělské družstvo Němčice na Prachaticku, které s chovem hovězího dobytka letos končí. „Čtyři předchozí roky po sobě jsme ve ztrátě šest milionů korun. Dál už takto nemůžeme,“ řekl předseda družstva František Žáček. Družstvo nejdříve dodávalo jatečný dobytek na jatka ve Vimperku, která ovšem ukončila provoz a později do masokombinátu v Plané nad Lužnicí.

K významným chovatelům skotu na maso patří Zemědělské obchodní družstvo Blata v Sedleci na Českobudějovicku. To však vyváží celou svoji produkci do zahraničí. „Kdysi jsme dodávali hovězí také na jatka do Vimperku, ale pak jsme se přeorientovali na Rakousko. Lépe tam platí a faktury proplácejí včas v termínu. Je fakt, že nám dávají méně peněz než místním zemědělcům, ale i tak se nám to vyplatí,“ řekl jeho předseda Milan Pešek.

Blatečtí vyvážejí hovězí přímo do rakouských jatek bez využití služeb překupníků. „Vyvážíme tam červenostrakatý skot, za který se víc platí než za holštýnské plemeno,“ upřesnil Pešek.

Do Rakouska vyváží skot i společnost Kooprodukt v Lišově na Českobudějovicku. „My však tam prodáváme maso prostřednictvím překupníků, protože v našem případě se nejedná o velké množství. Na jatka nabízíme pouze vyřazené dojnice a jalovice. Pokud se jedná o méně kusů, nabídneme to domácím zpracovatelům, pokud je toho víc, vozíme to do Rakouska. Odhadují, že tak jedna třetina naší produkce jde na vývoz a dvě třetiny končí na jatkách v Česku,“ řekl ředitel Zdeněk Vyskočil.

   

 Autor: Jan Ziegler