Jihočeští producenti mléka v ohrožení.

Publikováno: 26. 10. 2015

V Evropské unii od dubna neplatí tzv. mléčné kvóty, které jednotlivým státům dříve povolovaly maximální produkci mléka. 

Jihočeští producenti mléka v ohrožení.

Tato skutečnost v součtu s ruským embargem na dovoz potravin způsobila velké ztráty jihočeským producentům představujícím zásadní agrární odvětví v regionu. Ti nyní prodělávají na výkupních cenách mléka, které jsou pod výrobními náklady. „Bohužel je to smutná pravda. Například jihočeské odbytové družstvo MHD JIH, které disponuje s téměř šestnácti procenty mléka vyprodukovaného v ČR hlásí meziroční propad v tržbách přes sedmsetmilionů korun, což činí ztrátu kolem třinácti tisíc korun na dojnici, “ doplnila konkrétní údaje  ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Soukromý zemědělec a producent mléka Jan Staněk z Hlavatců tuto skutečnost potvrdil. „V současné době prodáváme litr mléka za 6,40 Kč. Abychom byli rentabilní potřebovali bychom výkupní cenu tak 8,30 Kč za litr mléka.“

Kolaps českých producentů mléka může kromě jiných problémů způsobit také fakt, že Evropská unie nemá pravidla pro jednotnou zemědělskou politiku, takže na trhu se zemědělskými produkty mohou vzniknout velké disproporce. „Jedná se o to, že když se některé země rozhodnou výrazně dotovat své domácí výrobce mléka, tak logicky poklesne jejich cena. Pak se cena jejich mléka dostane na úroveň, na kterou se naši čeští producenti nebudou moci ani přes nejlepší vůli dostat. Takže by domácí výroba prakticky skončila a my bychom byli závislí na dovozu například z Francie nebo Německa,“ upřesnila Šťastná. „To je jeden z největších problémů,“ souhlasí Staněk.   

Ministerstvo zemědělství slibuje, že mléčným výrobcům pomůže. „Česká republika by měla dostat mimořádně 11,2 milionu eur z Evropské unie. Pokud je tento návrh Evropské komise prvním krokem, vítám ho, musí ale následovat další. Ztráty zemědělců v Unii totiž dosahují řádu miliard eur. Apeloval jsem na eurokomisaře, že je nutné nejenom poskytnout přímou pomoc zemědělcům, ale hlavně podpořit oživení trhu s mlékem a zvýšit intervenční ceny pro výkup mléka,“ řekl po nedávném jednání ministrů zemědělství členských zemí EU v Lucemburku ministr zemědělství Marian Jurečka. Mezi zemědělci ovšem převládá skepse, že tato pomoc stačit nebude, protože jejich ztráty pouze zmírní a ti tak budou i dále na dodávkách mléka prodělávat. „Jsme vděčni za každou pomoc, a jak se říká každá koruna dobrá, ale systémové řešení to není,“ míní Staněk.  

Podle slov Hany Šťastné představenstvo RAK JK žádá o rychlé vyplacení mimořádné podpory pro dojnice v ČR ze zmíněných opatření společné organizace trhu EU ve výši kolem 600 miliónů korun při započtení možného dorovnání z národních zdrojů.

Přitom odmítá  alokaci poloviny těchto prostředků, určených na kompenzace ztrát v mléčném sektoru, do chovů prasat.  „Agrární komora České republiky již v srpnu předala ministrovi zemědělství třiadvacet požadavků pro řešení mléčné krize. Rezort se k nim sice postavil čelem, ale záchranné programy a nástroje vytváří, legislativně i fakticky, velmi pomalu ve srovnání se sousedními státy,“ dodala.

Podle Mariana Jurečky je to však jen první krok k řešení mléčné krize, po kterém musí následovat další. „Evropská unie musí například hledat důrazněji odbyt na mimounijních trzích. Dlouhodobým řešením je odstraňování celních i jiných bariér, které zatím omezují obchod s třetími zeměmi,“ řekl ministr.

Rolník Staněk uvedl další příklad jak pomoci jihočeským zemědělcům. „Madeta má na skladě zásoby sušeného mléka a naše vláda chce dávat peníze na uprchlíky. Tak ať pro ně koupí toto mléko, které se dá dlouho skladovat a bezpečně dopravit prakticky kamkoliv. A pomůže se tak i domácím producentům mléka,“ míní. 

Je nebezpečí až takové, že hrozí vybíjení stád? „Problémy jsou velké, a když k tomu připočítáme letošní sucho, po kterém dobytku chybí krmení, tak je možné všechno,“ připustil Staněk.  

 

Autor: Jan Ziegler