Sklizeň na jihu Čech spěje do finále, zemědělci bojují s dopady sucha.

Publikováno: 11. 8. 2015

Letos spějí žně v Jihočeském kraji téměř o měsíc dříve do finále ve srovnání s loňskem.

Sklizeň na jihu Čech spěje do finále, zemědělci bojují s dopady sucha.

K desátému srpnu zde bylo již sklizeno téměř 85 % základních obilovin a řepky zbývalo posíct necelých sto hektarů, což představuje méně než půl procentní podíl z celkové výměry oseté touto olejninou.  Na dosah dožínkám se nachází většina hospodářů na půdě  z Českobudějovicka, kde můžeme spatřit obilí v klasech na posledních deseti procentech polí  s obilím. Naopak nejvíce práce ještě čeká  na sklízecí mlátičky na Prachaticku. Tam ještě není pod střechou skoro třicet procent úrody, což činí asi dva tisíce hektarů.

Všeobecně se dá říci, že navzdory horkému a suchému počasí se výnosy a kvalita ozimých obilovin jeví nadprůměrné.  U řepky olejné dosáhli jihočeští zemědělci výtěžnosti průměrné. Horší je to s jařinami. Špatnou úrodu vykazují zejména porosty na lehčích, snadněji vysychajících půdách.

Vrásky na čele, hlavně chovatelům dobytka a provozovatelům bioplynových stanic, dělá kukuřice. Zasychající porosty jsou poškozené na kvalitě i z hlediska  výnosů. Nedostatek objemných krmiv v součtu s padající výkupní cenou mléka  již v některých podnicích vede ke snižování stavů skotu před zimou.

Momentálně zemědělce na jihu Čech také trápí hrozba požárů i bouřek s krupobitím. Chybějící voda vede k mimořádným opatřením, například ke stahování skotu z  pastvin. V některých kravínech vysokoprodukční dojnice sprchují.  Náročná je organizace transportu zvířat. Problémy s okysličením ubývající vody v produkčních rybnících mají jihočeští  rybáři.

Posklizňová úprava půdy je vzhledem k suchu obtížná, tvrdá ornice se zpracovává za cenu zvýšené amortizace techniky. Přestože většina ploch určených k setí  řepky je ošetřena podmítkou i hnojením, zemědělci čekají až zaprší, jinak není možné s nadějí na úspěch  příští úrodu založit.

 

Zdroj: RAK JK