Publikováno: 9. 6. 2015
VZHLEDEM K AKTUÁLNÍ SITUACI ZPŘÍSŇUJE OD 4. ČERVNA 2015 STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA (SVS) PODMÍNKY PRO SVODY KONÍ.
Infekční anemie koní je často smrtelným onemocněním pro koně i ostatní koňovité. I zvířata, která onemocnění překonala, zůstávají celoživotními nositeli této nemoci a tím představují riziko pro ostatní zvířata. Léčení zvířat se neprovádí. V současnosti neexistuje ani spolehlivá vakcína proti chorobě. Z těchto důvodů musí být všechna infikovaná zvířata utracena. Nemoc se přenáší nejčastěji krví, což má zpravidla na svědomí krevsající hmyz. Zvířata se však mohou nakazit i prostřednictvím infikovaných předmětu pro ošetřování. Nemoc může probíhat skrytě, akutně, ale může také přejít do chronické formy. Akutní příznaky, jimiž jsou přechodné nechutenství a horečnaté stavy nemusí být často vůbec zpozorovány. V některých případech můžeme pozorovat opakované horečnaté stavy doprovázené depresí, ztrátou hmotnosti a krváceninami.
V ČR je dnes povinnost vyšetřovat na infekční anemii hřebce jedenkrát ročně před odběrem spermatu a všechny koně starší dvou let při jejich přemístění mimo území kraje. Podle až doposud platných vzorových podmínek pro svody koní bylo při těchto akcích rovněž u koní starších dvou let vyžadováno vyšetření na infekční anemii koní, které nesmělo být starší než 24 měsíců.
Na základě nepříznivé nákazové situace mění SVS od 4.6.2015 tyto podmínky.
Pořadatelé, kteří budou od nynějška žádat SVS o veterinární podmínky pro pořádanou akci (závody, soutěže, výstavy, atd.), budou muset na základě nových pravidel doložit, že vyšetření není starší 6 měsíců. Organizátoři akcí, které se konají po 4. červnu, ale pro něž byly veterinární podmínky stanoveny již dříve, budou postupovat podle původně stanovených podmínek. V případě účasti zahraničních koní na akcích v tuzemsku budou muset nově být údaje o koních zadány do veterinárního informačního systému EU (TRACES). Nebude již stačit pouze zdravotní potvrzení, tak, jak je tomu i v jiných členských státech.
SVS by ráda upozornila zejména soukromé veterinární lékaře a chovatele účastnící se akcí v zahraničí, aby věnovali pozornost veterinárním podmínkám, vydávaným pořadateli jednotlivých akcí, i tomu, zda je zde prováděna veterinární přejímka koní, kde je splnění podmínek kontrolováno. Stejně jako u všech dalších nákaz platí i u infekční anemie koní pro chovatele dodržování zásad biologické bezpečnosti a preventivních opatření. Důležité je zejména používání repelentních přípravků. Každý chovatel by měl vždy před účasti na akci zvážit možná rizika v souvislosti s aktuální nákazovou situací v místě konání akce.
Zdroj: SVS