Ministři EU se shodli na budoucí zemědělské politice, chtějí snížit byrokracii

Publikováno: 9. 12. 2024

Unijní ministři zemědělství se dnes na jednání v Bruselu shodli na pozici k budoucí společné zemědělské politice EU po roce 2027. Podle českého ministra Marka Výborného musí být respektovány zejména základní cíle, kterými jsou snižování administrativy a byrokracie. Právě na počty kontrol a administrativní zátěž si nejvíce stěžují i čeští zemědělci, uvedl Výborný.

"Jsem rád, že jsme se od října posunuli a nalezli jsme shodu kompletní sedmadvacítky," řekl český ministr. "Už ráno jsem absolvoval jednání ministrů zemědělství za Evropskou lidovou stranu (EPP) i s eurokomisařem Christophem Hansenem a znovu jsme tam všichni unisono opakovali, že je potřeba snižovat administrativu a byrokracii, počty kontrol a všeho, co s nimi souvisí," dodal.

Společná zemědělská politika (SZP) je nejvýznamnější politikou Evropské unie, tvoří zhruba třetinu rozpočtu EU. Zaměřuje se zejména na podporu evropských zemědělců a zajišťování potravinové bezpečnosti. Česká republika podle Výborného podporuje rovněž zachování dvou pilířů v rámci struktury společné zemědělské politiky. Tím prvním je zachování přímých plateb z unijního rozpočtu, druhým jsou investice, podpora mladých zemědělců a podpora venkova. Vizi pro budoucí evropské zemědělství by měl eurokomisař Hansen spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou zveřejnit v únoru.

Důležité podle Výborného rovněž je, aby finanční prostředky přidělené pro společnou zemědělskou politiku zůstaly i v rozpočtu EU pro roky 2028 až 2035 stejné. O takzvaném víceletém finančním rámci na toto období se začne jednat příští rok. "Nevím, jestli je reálné v rámci celého rozpočtu EU získat pro společnou zemědělskou politiku finanční prostředky navíc, důležité ale je, že jejich objem nesmí klesnout, to by skutečně ohrozilo konkurenceschopnost farmářů. I česká pozice bude udržet to minimálně na stejné výši, jako je to dnes," řekl ministr.

Členské státy EU se již letos na jaře shodly na revizi současné společné zemědělské politiky Evropské unie. Reagovaly tak na protesty farmářů, kteří v minulých měsících demonstrovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.

Jednání ministrů zemědělství v Bruselu je dvoudenní, trvá celý dnešek a bude pokračovat i v úterý. Ministři by měli probírat asi 19 bodů. Jedním z nich je podle ministra Výborného i téma využití dronů v zemědělství, s návrhem přišlo Portugalsko. "Považuji za důležité, abychom to dokázali definovat i speciálně pro sektor zemědělství. Využití dronů má pozitivní dopad například na snižování použití pesticidů na zemědělské půdě," uvedl český ministr. Drony jsou podle něj zatím předpisově zařazeny pod letectví, je ale důležité dostat je i do sektoru zemědělství jako standardní techniku.

Velkým tématem posledních dní je dojednání kontroverzní dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým společenstvím Mercosur. Například Francie, ale i Polsko s ní nesouhlasí kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů.

"Jako ministr zemědělství jsem zdůrazňoval, že tato dohoda nesmí ohrozit konkurenceschopnost evropských a českých farmářů. Je potřeba dbát na to, aby byly zachovány kvóty u některých zemědělských komodit při dovozu do Evropy, ať už to je hovězí maso, cukr nebo i další," uvedl k tomu ministr Výborný. "Stejně tak je důležité, aby producenti ve státech Latinské Ameriky respektovali stejná pravidla jako evropští, tedy i čeští farmáři," dodal.

Dohoda je zatím jen politicky podepsaná, jaký ratifikační proces bude následovat, není jasné. Pravděpodobně ji bude muset schválit Rada EU, která zastupuje právě jednotlivé členské státy. "Pokud by tady vznikla blokační menšina, tak by to znamenalo, že se o dohodě musí dále jednat na půdorysu EU," doplnil Výborný s tím, že půjde o čistě politická jednání.

Autor: ČTK