Takovou pohromu jihočeští pěstitelé nepamatují

Publikováno: 30. 4. 2024

Přemrznutí obilovin, pícnin a zejména ovocných stromů a jahod v takové míře žádný z jihočeských pěstitelů nepamatuje. Přitom zkázu nezpůsobily extrémně nízké teploty. 

Takovou pohromu jihočeští pěstitelé nepamatují

Příčinou byl teplý a slunečný březen, který o měsíc urychlil vegetační procesy. Následně udeřily mrazíky na polní plodiny a ovocné stromy v jejich nejzranitelnější fázi. Kdyby je nadprůměrné teploty neuvedly do rozpuku, následné ochlazení na dubnový průměr  by vegetaci tolik neublížil.
Přestože je na finální sčítání škod ještě brzy, již nyní se dá odhadnout, že minimálně polovina až dvě třetiny květů a plodů ovocných stromů v jižních Čechách nenávratně poškodil mráz. Ale jsou i pěstitelé hlásící již nyní totální zničení letošní úrody v některých sadech.
Míra škod se liší mezi lokalitami sadů, druhy a odrůdami ovocných stromů.
Prudký výkyv teploty odnesly zejména peckoviny. Třešně, višně, meruňky, broskve. Mrazem popraskaly i již nasazené plody angreštu. Zaznamenali jsme i velké škody u jihočeských pěstitelů jahod na plochách, které nestihli před mrazem ochránit zakrytím fólií. U jabloní bude možné situaci vyhodnotit do 14 dnů. Na první pohled se může zdát, že nízkým teplotám plůdky na stromech odolaly, ale po rozkrojení je vidět jejich tmavý vnitřek. Tyto se přestanou vyvíjet a do pár dnů opadají.
Po loňské slabší úrodě a v součtu s problémy s rostoucími náklady na produkci a skladování je letošní mráz dalším hřebíčkem do rakve jihočeských pěstitelů. V kontextu s dovozem dotovaného ovoce zejména z Polska, které původně mělo končit na ruském trhu.
Slabou náplastí na propad v tržbách může být pro pěstitele  výplata pojistného plnění. Nicméně pojistit proti škodám způsobeným mrazem lze pouze některé ovoce a polní plodiny a tyto pojistky nejsou laciné. Takže v době nízké rentability zemědělského podnikání je mají uzavřené jen někteří producenti. Navíc, pokud mají na pěstitelskou činnost navázanou zpracovatelskou výrobu, budou jim chybět stěžejní suroviny.
Také ze zemědělských podniků zaměřených na rostlinnou a živočišnou výrobu již máme informace o škodách způsobených mrazem. Například pomrzlou vojtěšku a s tím související obavy o zajištění krmení pro dojnice. Velkou neznámou je zatím vliv extrémního počasí na rozkvetlou řepku. Přestože rostliny mohou na první pohled vypadat netknutě, při bližším ohledání jsou na nich patrné popraskaná pletiva. To znamená velké oslabení porostů a snížení jeho odolnosti vůči nákazám, například hlízenkou. Zemědělci nám dále hlásí pomrzlý mák, vrcholové listy na ozimých obilovinách. Obávají se, že v případě omrzlých vegetačních vrcholů, hrozí neschopnost rostlin vytvořit klasy. Každopádně až příští dny ukážou, do jaké míry jde o škody fatální, zdali se narušená pletiva plodin zregenerují a nebo bude potřeba porosty zaorat a přesít například kukuřicí.
V Jihočeském kraji se výměra ovocných sadů, podílejících se v současnosti na republikové produkci zhruba z 5 procent, neustále mění. V roce 2022 byla celková výměra ovocných sadů v ČR 15 419 hektarů, což bylo o 6,5 procenta méně než v roce předchozím. Produkční sady zde dosahují výměry 11 437 hektarů. Téměř z poloviny jde o sady přestárlé.

Autor: Hana Šťastná, RAK JK