Některým jihočeským zemědělcům může mráz a sníh poškodit vzrostlou řepku

Publikováno: 19. 11. 2023

Kvůli letošnímu teplému podzimnímu počasí se někteří jihočeští zemědělci obávají, že jim hodně vzrostlou řepku poškodí mráz a sníh. Teplo také svědčí škůdcům, a když se přidá vlhko, bude více plísní. Řada zemědělců se rovněž potýkala v říjnu se suchem, hodně tím trpěla technika určená k orbě. ČTK to řekli zástupci zemědělců. Kritizují, že ačkoli výkupní ceny základních komodit klesly meziročně minimálně o třetinu, vývoj cen potravin tomu neodpovídá.

Některým jihočeským zemědělcům může mráz a sníh poškodit vzrostlou řepku

"Nadprůměrně teplé podzimní počasí zatím nijak dramaticky neovlivňuje zemědělské hospodaření na jihu Čech. Pouze pěstitelé, kteří velmi brzy zaseli ozimy, se můžou více obávat poškození porostů, například řepky mrazem, pokud budou více narostlé," uvedla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. "Teplé počasí také svědčí množení hrabošů, a pokud je to v kombinaci s vlhkem, tak i prognostika výskytu plísňových chorob je vyšší," dodala.

Na většinu rostlin v kraji teplé počasí špatný vliv nemá, míní místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl. Obiloviny sice trochu poznamenalo sucho při setí, porosty to ale podle něj dohánějí. "Vypadá to, že ty slabší se srovnají na průměr. Problém je trošku u řepky, kterou někteří zaseli brzy. Je hodně narostlá a sněhová pokrývka by ji mohla poškodit. Sníh to rozláme a potom to na jaře napadají škůdci," řekl Štefl.

Zemědělci z družstva Třebonín mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, kteří hospodaří na 850 hektarech, zaseli řepku až začátkem září. Díky tomu příliš nenarostla. "Byl to risk a vyšel. Obiloviny jsme zvládli v termínu, už 20. října jsme měli zaseto. Pomohly nám i deště, které přišly. V říjnu bylo ale obrovské sucho. Železa a díly týkající se orání jsme měnili každou chvíli, ubývalo pluhové ostří a podobně. To se v ekonomice promítlo dost," řekl ČTK předseda družstva Jan Rytíř.

Mnozí zemědělci jsou trochu rozčarovaní kvůli cenám. Přestože výkupní ceny u základních komodit se meziročně snížily minimálně o třetinu - nejvíce u rostlinné produkce, neodpovídá tomu vývoj cen potravin.

"Ty rozhodně neklesají tak, jak klesají tržby zemědělců. Zemědělci se obávají zimy a ještě víc jara, protože výkupní ceny rostlinných komodit jsou nízké a obchody stále váznou. A protože máme nízké stavy hospodářských zvířat, hrozí, že zůstanou nevyprázdněné sklady," řekla ředitelka agrární komory. "A bude ještě větší problém s cenami a odbytem příští rok, pokud se nezmění situace na evropském trhu, který je zaplavený levným obilím a potravinami, které k nám přicházejí ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny," dodala.

Štefl přičítá vysoké ceny potravin zpracovatelům a obchodníkům. Cenu komodit, z nichž se pak vyrábí potraviny, určuje podle něj světový trh. "A tam jsou ceny lehce pod dlouhodobým průměrem. Zpracovatelé se asi obávali své budoucnosti a ceny natáhli opravdu vysoko, měli by je rychleji vrátit zpátky," řekl místopředseda Asociace soukromého zemědělství.

Autor: ČTK