Dvě stovky zemědělců z ČR a dalších zemí protestovaly proti dovozu z Ukrajiny

Publikováno: 23. 5. 2023

hruba dvě stovky zemědělců z několika zemí východní části Evropské unie dnes v Bruselu protestovaly proti pokračujícímu bezcelnímu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Zástupci pěstitelů z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a dalších států dávali hlasitě najevo, že levné a nekontrolovatelné zboží podle nich ohrožuje odbyt jejich vlastních plodin. Evropská komise chystá finanční kompenzace a nedávno sdělila, že se dohodla na omezení bezcelního dovozu několika produktů do států sousedících s Ukrajinou. To ale podle farmářů problém všech zemí zcela neřeší.

Zemědělci shromáždění před sídlem Evropské komise vyvolávali hesla požadující kontroly ukrajinského zboží a férové podmínky pro farmáře z EU a Ukrajiny. Produkce z Ukrajiny by podle nich měla mířit zejména do afrických zemí, což byl původní záměr Bruselu. Kvůli jejímu prodeji překupníky v evropských zemích je však nyní na trhu nadbytek obilovin či olejnin.

"Chceme panu eurokomisaři (Januszi) Wojciechowskému doporučit, aby se přímo pomáhalo ukrajinským zemědělcům, protože dneska na tom bohatnou překupníci. To, co dostává ukrajinský zemědělec, je jen zlomek částky, za kterou se jeho produkty potom prodávají tady v Evropě," řekl dnes ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, který koordinoval českou část dnešního protestu, do něhož se zapojil i Zemědělský svaz ČR.

Podobně se vyjadřovali i zemědělci z dalších států, z nichž některým již EK navrhla přímé finanční kompenzace za problémy způsobené levným ukrajinským dovozem. Náhrady však podle nich situaci nenapraví, za řešení považují vynětí zemědělské produkce z bezcelního režimu, který EU nedávno prodloužila do příštího jara.

Autor: ČTK