V polovině letních prázdnin pokročily žně na jihu Čech do své čtvrtiny

Publikováno: 29. 7. 2014

Po ukončení sklizně ozimého ječmene zde vrcholí sečení řepky olejné. Sklízecí mlátičky již vjely do ozimých pšenic, které  jsou „pod střechou“ již z patnácti procent. Sklizená je též zhruba čtvrtina polí osetých triticale a jarním ječmenem. Pod širým nebem se ještě nachází téměř veškerá úroda jarní pšenice, žita a ovsa.

Na Jindřichohradecku je posečeno zhruba 13% ploch obilovin, což je nejméně v meziokresním srovnání  v kraji.  „S dosavadními  výnosy jsem spokojen.  K tomu přispěly teplá zima a déšť, který v naší lokalitě přišel vždy v hodinu dvanáctou. Bohužel současné přeháňky a bouřky komplikují  postupující sklizeň,“ konstatoval Ing. Karel Bednář, předseda Zemědělského družstva Pluhův Žďár.

Jiřina Baštýřová hospodařící na Českobudějovicku zatím hodnotí průběh sklizně jako příznivý. Dobrou kvalitu i výnosy zaznamenala u ozimého i jarního ječmene. Také krmný hrách s výtěžností kolem 4 tun z hektaru jí potěšil. „Pouze u ozimé pšenice máme horší výsledky. Nevím přesně proč, ale nepodařilo se nám u ní kvůli nižší objemové hmotnosti dosáhnout na potravinářskou kvalitu,“ konstatuje Jiřina Baštýřová.

Na Českokrumlovsku diktuje postup žní rychlost dozrávání zrna v klasech v závislosti na odrůdách a počasí. Momentálně nejrychleji prosychá jarní ječmen, bude se sklízet      dříve než pšenice slibující nadprůměrné výnosy i ve vyšších nadmořských výškách.  

 Přívalové deště a krupobití lokálně v regionu způsobují polehání porostů, zhoršují újezdnost v polích a kvalitu  produkce. Zemědělci většinou obilí pouze skladují, s obchodováním vyčkávají na příznivější ceny.

 

 Obchodní firmy mají podle zástupců zemědělských společností z Kaplicka a Křemežska zvýšený zájem o  krmný ječmen.

 zdroj: RAK JK