Vysoké náklady na energie nutí jihočeské potravináře zdražovat nebo zvažovat ukončení provozu

Publikováno: 15. 7. 2022

Ceny potravin zrcadlí náklady na jejich výrobu. Rostou zejména vlivem stále stoupajících cen energií a surovin. Tato situace nutí především malé regionální potravináře zvyšovat ceny výrobků až o třetinu. V mnoha případech je to stále nedostačující krok pro dorovnání nákladů na provoz a výrobu. Vysoké ceny energií a základních surovin trápí především pekaře a cukráře. Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc upozorňuje, že by průměrná cena energií pro firmy mohla meziročně vzrůst až o 86 procent.

 

Vysoké náklady na energie nutí jihočeské potravináře zdražovat nebo zvažovat ukončení provozu

„Od loňského roku jsme zvýšily cenu výrobků v průměru o třicet procent, ale vzhledem k extrémní situaci s cenami energií je to navýšení nedostačující,“ hovoří o těžké situaci majitel pekárny Galaxie spol. s.r.o., Libor Hlinka a nevylučuje pozastavení nebo úplné uzavření provozu pekárny, jejíž historie vzniku sahá do doby před druhou světovou válkou.

S problémy vysokých nákladů za plyn a energii se potýká i Marek Baštýř, majitel pekárny MPM v Lomnici nad Lužnicí. Uvedl, že ke zdražování svých výrobků o tři desítky procent přistoupil v souvislosti s rostoucími cenami surovin už minulý rok. Současné ceny energií majitele pekárny nutí přikročit k dalšímu zvyšování cen. „Meziročně se plyn zvedl téměř devítinásobně a pro udržení provozu pekárny se to bohužel odrazí i u koncového zákazníka,“ uvedl pan Marek Baštýř.

Ohrožena vysokými náklady na provoz je i cukrárna Boršovské dobroty, zakládající si především na používání kvalitních surovin. Ljuba Likavcová, majitelka provozovny uvedla, že kvůli dlouho trvajícím a stále se zvyšujícím nákladům, musela své výrobky zdražit v některých případech až o osmdesát procent a to v důsledku dramaticky vysokých cen používaných surovin. „K vysokým cenám mouky, šlehačky a másla se přidala energetická krize, která pro nás může být likvidační,“ uvedla paní Ljuba Likavcová a dodává, že na extrémní růst nákladů na provoz může reagovat jen dvěma způsoby. Buď přistoupit k dalšímu zdražování produktů, které však už zákazník nemusí akceptovat, nebo omezením či uzavřením provozu.

Situace graduje nedávným oznámením dodavatelů o dalším plánovaném, až desetiprocentním, navýšení cen energií. Společnost E.ON uvádí, že aktuální ceny energií souvisí se situací na energetických burzách, kde už tyto ceny více než rok a půl neustále rostou. „Zvyšování těchto cen je extrémní. U plynu se meziročně cena zvýšila téměř pětinásobně,“ vysvětluje místopředseda představenstva E.ON Jan Zápotočný.

 

Zdroj: RAK JK