MZe: V podzimním kole rozvojového programu bude 1,2 mld. Kč, půjdou na lesy

Publikováno: 29. 7. 2021

Ministerstvo zemědělství na podzim přerozdělí v dalším kole evropského rozvojového programu 1,2 miliardy korun. Peníze mají jít na zlepšení stavu lesů, informovalo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Peníze z programu dlouhodobě klesají, nyní jde již o 13. kolo.

MZe: V podzimním kole rozvojového programu bude 1,2 mld. Kč, půjdou na lesy

V předchozím kole, které bylo v červenci, stát přerozděloval 5,2 miliardy Kč. Zemědělci, potravináři a lesníci v něm požádali o více než 10,5 miliardy Kč, sdělil na dotaz ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

V podzimním kole budou moci zemědělci žádat o peníze mezi 5. a 26. říjnem. Nejvíce peněz, 460 milionů Kč, má jít do lesnické infrastruktury, 400 milionů Kč pak do obnovy lesních porostů po kalamitách, tedy na zalesnění holin po kůrovcové kalamitě, a 360 milionů Kč jako investice do nezemědělských činností.

Evropský rozvojový program přináší zemědělcům v tzv. druhém pilíři evropské zemědělské politiky, tedy Programu rozvoje venkova, peníze na investice. V prvním pilíři pak zemědělci získávají peníze například na dotace na plochu nebo na pěstování některých plodin. Ze současného Programu rozvoje venkova mohli zemědělci, potravináři a lesníci čerpat do roku 2020 až 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu byl 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.

Autor: ČTK