Publikováno: 19. 2. 2021
Proč aktualizovat údaje v LPIS
Registr evidence půdy LPIS je jedním z klíčových prvků pro administraci dotací na plochu. Zákresy DPB jsou podkladem nejen pro podání Jednotné žádosti, ale následně i podkladem pro provedení povinných kontrol.
Správné údaje v LPIS, tj. zákresy DPB odpovídající reálnému stavu obhospodařování v terénu v daném roce, jsou základním předpokladem bezproblémové administrace dotací. Změny v užívání DPB, ať už změnu hranice, uživatele, nebo kultury je zemědělec povinen ohlásit na regionální pobočce SZIF, pracovišti oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL) do 15 dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala.
Doporučený postup ohlášení změny na pracovišti OPŽL v době pandemie COVID-19
Vzhledem k aktuální situaci pandemie COVID-19 je i nadále preferováno ohlášení a projednání změn v LPIS vzdáleně (telefonicky nebo písemně) bez osobní návštěvy na pracovišti. Osobní návštěva je možná pouze po předchozí domluvě s pracovníkem OPŽL a za dodržení hygienických nařízení. Kontakty na pracoviště OPŽL (včetně telefonických kontaktů) jsou k dispozici na webových stránkách SZIF zde.
K ohlášení změn v evidenci půdy lze využít elektronické ohlášení v aplikaci iLPIS na portálu farmáře. Videonávod na podání elektronického ohlášení v aplikaci iLPIS je k dispozici zde. Elektronické ohlášení změny je vhodné využít zejména při ohlášení jednoduchých změn jako je např. převedení celého DPB na jiného uživatele, ukončení užívání DPB nebo změna kultury. Obnovu travního porostu je taktéž možné ohlásit přes aplikaci iLPIS.
Dále je možné stáhnout formulář na ohlášení aktualizace evidence (zde) a zaslat jej prostřednictvím datové schránky, pošty, případně ohlášení doručit přímo do poštovní schránky pracoviště OPŽL. Další podrobnosti týkající se správného ohlášení jsou zde.
Osobní návštěva musí být s pracovníkem OPŽL sjednána na přesný termín a čas. Při návštěvě pracoviště OPŽL bude vyžadováno dodržování základních bezpečnostních a hygienických nařízení, a to: používání odpovídajících ochranných pomůcek, min. ochrannou roušku či jiné účinné zakrytí nosu a úst, a dále dodržování bezpečné min. 2 m vzdálenosti mezi jednotlivými osobami. Zároveň musí být žadatel velmi dobře připraven, neboť z organizačních důvodů a minimalizace zdravotních rizik není možné zajistit opakované a časté návštěvy pracoviště OPŽL.
Co si připravit:
Mimořádná aktualizace
Každé území prochází jednou za dva roky tzv. mimořádnou aktualizací (v souladu s § 3h zákona č. 252/1997 o zemědělství). Mimořádná aktualizace spočívá v kontrole účinných zákresů DPB vůči nově nasnímaným ortofotosnímkům. Pracovníci OPŽL kontrolují všechny DPB v území, a pokud účinný zákres DPB neodpovídá stavu na snímku, pak navrhnou jeho aktualizaci podle stavu obhospodařování viditelnému na ortofotu.
Kontrola zákresů nad novými snímky je povinným prvek přispívající ke kvalitě LPIS. Kvalita LPIS je každoročně testována a výsledky jsou reportovány EU. Pokud LPIS nesplní kritéria kvality, pak je členský stát povinen zavést nápravná opatření a vystavuje se riziku finančních postihů při auditech.
Od letošního roku vede hranice snímkování po krajské hranici. Na jaře 2021 probíhá mimořádná aktualizace ve východní polovině ČR, konkrétně v následujících krajích: Královehradecký, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský.
S návrhy aktualizace DPB se může zemědělec seznámit po přihlášení do LPIS pro farmáře (aplikace iLPIS) nebo ve veřejném LPIS. Jestliže se obhospodařování DPB oproti stavu na snímku změnilo, je nutné tuto skutečnost sdělit pracovníkovi OPŽL a ideálně pomocí fotografií doložit aktuální stav.
Průběh projednání mimořádné aktualizace (MA) – v roce 2021 se týká východní poloviny ČR
Několik doporučení na závěr
U DPB zařazených do závazků AEKO a EZ (respektive do závazků AEKO a EZ pro přechodné období) doporučujeme po té, co bude provedena ohlášena změna, zkontrolovat, zda aktualizace DPB nemá dopad na vymezení vrstvy ENVIRO a zda není třeba požádat příslušný orgán ochrany přírody a krajiny (OOPK) o aktualizaci vrstvy. DPB, u kterých je třeba převymezit vrstvu ENVIRO, jsou v aplikaci iLPIS uvedeny v seznamu nejisté ENVI na záložce na detailu uživatele.
V rámci řízení o aktualizaci LPIS se uživatel setká s několika rozdílnými lhůtami vycházejícími buď ze Správního řádu nebo ze zákona 252/1997 Sb. o zemědělství, které je třeba odlišovat:
Zdroj: SZIF