Čtvrté ohnisko ptačí chřipky je v jihočeských Katovicích

Publikováno: 11. 2. 2021

Veterináři potvrdili čtvrté české ohnisko ptačí chřipky. Jde o malochov v Katovicích na Strakonicku v jižních Čechách. 

Čtvrté ohnisko ptačí chřipky je v jihočeských Katovicích

Drůbež se pravděpodobně nakazila od divokých kachen z řeky Otavy, která přímo hraničí s chovem, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde tak o druhé ohnisko v jižních Čechách, po jednom pak letos bylo ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Veterináři dnes na místě utrácejí ptáky v ohnisku. V ochranném pásmu kolem Katovic jsou tři větší chovy, kde jsou tisíce kusů zvířat. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba

Chovatelka nahlásila krajským veterinářům úhyn šesti slepic, další kusy pak vykazovaly typické příznaky pro ptačí chřipku. Původně bylo v chovu 34 slepic, 16 kachen a po třech husách a krůtách. Zbývající drůbež bude utracena. "Laboratorní testy potvrdily subtyp chřipky H5," dodal Vorlíček.

Kolem ohniska se vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterých se vyhlásí mimořádná veterinární opatření. Bude omezený pohyb drůbeže, vzniknou soupisy chovů.

V ochranném pásmu kolem Katovic jsou tři větší chovy s tisíci zvířaty. "Jsou to víceméně brojleři. V jednom je asi deset tisíc kusů, pak ještě dvacet tisíc a deset tisíc, ale u nich nevíme, zda jsou haly obsazené. Další, které do toho spadají, budeme vytipovávat, protože kolem Strakonic je větších chovů podstatně víc. Kolem Radomyšle jsou výkrmová hospodářství, kde se vykrmují brojleři, pak je tam Agro Hodonín, to jsou nosnice, tam je několik hal," řekl Kouba.

První ohnisko se v jižních Čechách objevilo koncem ledna, druhé později ve středočeském malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. V pardubickém ohnisku v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku bylo třetí. Mimo to se nákaza potvrdila u několika uhynulých ptáků v jižních Čechách.

Ve druhém jihočeském ohnisku, v obci Dlouhá Lhota na Táborsku, obcházeli veterináři minulou sobotu chovy. Odebrali asi 400 vzorků, teď je vyšetřuje Státní veterinární ústav. "Pakliže bude všechno negativní, tak tříkilometrové pásmo bude tuto sobotu zrušené. Zůstává desetikilometrové pásmo kolem, kde bude pozorovací doba ještě do 22. února," řekl Kouba. V chovu v Dlouhé Lhotě bylo asi 30 ptáků.

Veterináři upozorňují, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

Veterináři od 15. února zmírní opatření proti šíření ptačí chřipky. Umožní přesun drůbeže z evidovaných do neevidovaných chovů, do poloviny února bude prodej živé drůbeže do neevidovaných chovů zakázáný.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

Autor: ČTK