Publikováno: 12. 11. 2020
Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci pokud jde o africký mor prasat (AMP) a vysocepatogenní ptačí chřipku (HPAI) v Evropě si Vám dovolujeme zaslat následující informace upřesňující vývoj v šíření výše uvedených nákaz a přijímaná opatření.
Pokud jde o africký mor prasat, v Německu byl potvrzen výskyt u uloveného divokého prasete ve vzdálenosti 50 km jižně od nejbližších předchozích pozitivních nálezů. Došlo tedy skokově k posunu potvrzeného výskytu afrického moru prasat blíže k hranici s Českou republikou, přibližně 65 km vzdušnou čárou. V Německu již bylo aktuálně prokázáno 124 případů výskytu afrického moru prasat u divokých prasat. Zdůrazňujeme, že se jedná o potvrzení nákazy AMP u uloveného zvířete, nikoliv u uhynulého divokého prasete. Lze tedy předpokládat, že v této oblasti již koluje původce AMP v populaci divokých prasat. Výskyt AMP u divokých prasat je potvrzen i v sousedním Polsku v oblasti těsně sousedící s aktuálně potvrzeným případem v Sasku. Vzhledem k výskytu nákazy v sousedních státech a především s ohledem na skokové šíření nákazy se riziko opětovného zavlečení AMP do České republiky zvyšuje. Z tohoto důvodu přijímá Česká republika preventivní opatření. Jedná se o opatření v krajích bezprostředně ohrožených zavlečením nákazy ze sousedních států (konkrétně Královéhradecký kraj, Ústecký kraj a Liberecký kraj), která by měla zvýšit pravděpodobnost záchytu původce AMP i u ulovených klinicky zdravých nakažených divokých prasat. Bude definována tzv. nárazníková (monitorovací) oblast, ve které budou vyšetřována i ulovená prasata divoká. Vzhledem k důležitosti zabránění zavlečení AMP do chovů budou prováděny důsledné kontroly dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech prasat. V chovech je zásadní předávat k vyšetření kadávery uhynulých prasnic a kanců, jelikož první úhyny v chovech probíhají zcela bez klinických příznaků a terénní pitva příčinu úhynu na AMP neodhalí. Vzhledem k vývoji situace proběhne dne 12.11.2020
zasedání Ústřední nákazové komise.
V Evropě dochází ke zhoršující se nákazové situaci i vzhledem k vysocepatogenní ptačí chřipce. Od začátku roku 2020 bylo v chovech drůbeže potvrzeno již 330 ohnisek HPAI, konkrétně v Maďarsku (273 případů), Polsku (35 případů), Bulharsku (9 případů) a Německu (5 případů). V ostatních evropských státech včetně České republiky jsou doposud registrovány jednotlivé případy HPAI. Ve většině případů byl zjištěn subtyp H5N8, ale také H5N1 (Nizozemsko) a H5N5 (Německo, Dánsko). V případě výskytu H5N1 i u volně žijících ptáků je vzhledem k jeho zoonotickému potenciálu nutné přijímat přísná opatření v oblasti nálezu uhynulého ptáka. Z preventivních důvodů je tedy důležité hlásit na KVS SVS pro Jihočeský kraj i jednotlivé nálezy uhynulých volně žijících vodních ptáků a hromadné úhyny (5 a více kusů) ostatních volně žijících ptáků.
Zdroj: KVS SVS Jihočeského kraje