Publikováno: 10. 1. 2014
Nadprůměrné prosincové a lednové teploty zatím neumožnily stoprocentní zimní spánek ozimým plodinám. Rostlinná pletiva nadzemní části řepky olejné jsou plná vody, míza je v pohybu u ovocných stromů. V nižších polohách lze na polích vidět přerostlé porosty. Za této situace hrozí velké poškození budoucí úro , pokud by v krátké době došlo k razantnímu ochlazení. Vlhké a teplé počasí je živnou půdou pro množení viróz, plísní, plevelů i hrabošů.
Včelaři si zatím pochvalují dobrý zdravotní stav včelstev na jihu Čech. Před Vánoci se včely bez problémů prolétly a vyprázdnily. Momentální počasí však vede ke zvýšené aktivitě v úlech a tím ke zvýšené spotřebě sladkých zásob.
Nižší srážkový úhrn za poslední čtvrtletí dělá vrásky na čele rybářům. Slovené rybníky jsou stále poloprázdné a pokud by zamrzly a zapadly větší vrstvou sněhu, hrozí rybám kyslíkový deficit. Na nízkou hladinu spodních vod upozorňují také zemědělci. Chovatelům dojného skotu však teplé počasí vyhovuje. Krávy v moderních, provzdušněných stájích nepotřebují mnoho energie k udržení tělesné teploty a mohou ji vydat do tvorby mléka. Blátivý terén však mírně komplikuje chov masného skotu v prostorově omezených venkovních zimovištích.
V rozporu s kalendářem na záhonech rozkvetly macešky, narašily trávníky a nalévají se pupeny kočiček. I zvířata se chovají neobvykle. Ptáci nelítají k nasypaným krmítkům, protože mají dostatek krmiva v nezasněžené přírodě, ježci nespí a sýkorky zpívají jako na jaře.
Myslivci využívají absenci sněhu a příjemné klima k honům a lovům. Satisfakcí pro lovnou zvěř je nebývale dostupná potrava.
Na Lanově třídě vykvetly stromy.