V jižních Čechách klesl chov prasat o 9 pct na 86.000 kusů

Publikováno: 2. 3. 2020

Jihočeští zemědělci loni chovali 86.000 prasat, meziročně o 9,1 procenta méně. 

V jižních Čechách klesl chov prasat o 9 pct na 86.000 kusů

Za posledních 19 let se stavy prasat v kraji snížily ze 400.000 na méně než 100.000 kusů. Ke konci prosince 2019 bylo na jihočeských farmách 212.000 kusů skotu, ve srovnání s předešlým rokem o 0,7 procenta víc. Mírně klesla dojivost. Mléka se v kraji vyrobilo loni podobně jako v roce 2018, přes 350 milionů litrů. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu a dat, která ČTK poskytla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

V chovu skotu patří jižním Čechám druhé místo mezi kraji po Vysočině, na republikové produkci se podílely loni 15,5 procenta. Průměrná denní dojivost klesla na jihu Čech o necelá dvě procenta na 20,7 litru. Mléka se v jižních Čechách loni vyrobilo podobně jako před dvěma lety, více než 350 milionů litrů. Největší česká mlékárna Madeta vykupovala v únoru litr za 9,02 Kč, řekla ČTK mluvčí firmy Marta Faktorová.

"Stavy skotu jsou k našemu potěšení stabilní. Mírné výkyvy způsobuje jednak problém s odbytem hovězího masa, mírný pokles dojivosti stejně jako problémy s kvalitou krmiva zřejmě odráží suché léto," řekla Šťastná.

Stavy chovaných prasat loni klesly o 8500 na 86.000 kusů. Ve struktuře chovu převažovala prasata na výkrm, v kraji tvořila 34,4 procenta všech. Agrární komora zatím neví o tom, že by někdo chtěl chov rozšířit. V kraji je ale podle ředitelky pár stabilních chovatelů s vlastním zpracováním, kvalitní a významná porážka je, jak řekla, v Plané nad Lužnicí.

"Je smutné, že v našem regionu, kde k tradičním pokrmům patří vepřo knedlo zelo, to jde s prasaty z kopce. Za posledních 19 let se stavy z více než 400.000 snížily na méně než 100.000 kusů. Ten meziroční, více než devítiprocentní propad odráží neblahou skutečnost, že trend pokračuje i přes to, že v Číně vybili více než 200 milionů prasat a my jsme se těšili, že to trošku pomůže nastartovat naši velmi kvalitní produkci. Bohužel, sektor se enormně potýká s nedostatkem pracovníků, s velkými legislativními požadavky, s veterinárními požadavky a ve zdecimované fázi ho zatím nedokáže nastartovat ani skutečnost, že loni v listopadu se cena dostala na rentabilní úroveň," řekla Šťastná.

Podle statistiků klesl v kraji loni stav chované drůbeže o 24,5 procenta na 1,83 milionu kusů. Vedení agrární komory ale neví o tom, že by někde tak významně drůbeže ubylo. "Ten meziroční téměř čtvrtinový propad si nedokážu racionálně vysvětlit. Zřejmě se srovnávaly stavy při naskladnění (zavezení nového turnusu kuřat do hal) a počátkem roku 2019 byly haly zrovna před naskladněním, protože nemáme žádné signály, že by se zde nějaké chovy rušily," řekla Hana Šťastná.

Autor: ČTK