Jihočeští zemědělci: Menší pole zvýší naše náklady

Publikováno: 11. 11. 2019

Zemědělci budou muset od 1. ledna 2020 na půdě ohrožených mírnou nebo silnou erozí pěstovat jednu plodinu maximálně na ploše o velikosti třiceti hektarů. 

Jihočeští zemědělci: Menší pole zvýší naše náklady

Později by se mohl nový systém rozšířit na všechna pole. Ministerstvo zemědělství zdůvodňuje tuto revoluční změnu bojem se suchem a erozí. Jihočeští zemědělci míní, že toto není největší problém v zemědělství, ale přesto by raději zachovali současný stav, kdy o pěstování plodin rozhodují výhradně zemědělci.  Nový systém podle nich také nemusí mít jenom klady a pěstování plodin bude dražší.  

„V případě větších pozemků bude nutné plochy monokultury oddělovat  ochranným pásem, zatravněným nebo osetým pícninami, alespoň 22 metrů širokým. Další možností je na pozemku střídat několik plodin, každou na ploše nepřevyšující 30 hektarů,“ upřesnil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Zkomplikuje nám to život, protože bude muset být na polích více přejezdů pro traktory a další techniku a tím pádem se prodraží i zemědělská výroba,“ uvedl předseda Okresní agrární komory v Písku Pavel Novotný, který si není jistý, že toto opatření splní to, co od něj ministerstvo zemědělství očekává. „Ale možná se pletu,“ dodal.

Na další komplikace upozorňuje i bývalý předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Ing. Jan Koutný. „Tak zatímco dříve se na velkých půdních blocích hnůj rozstřeloval, nyní se bude muset  na menších polích rozvážet, což také zvýší náklady.“

Předseda Okresní agrární komory v Českém Krumlově Ing. Václav Jungwirth míní, že tak závažným rozhodnutí by mělo předcházet přechodné období, aby se zvážily klady a zápory. „Pro naše zemědělské družstvo v Brlohu to taková komplikace nebude, protože máme jen čtyři půdní bloky větší jak 40 hektarů, které by do toho omezení spadaly, ale i tak nám to způsobí problémy,“ řekl Jungwirth a  dále upozornil na možná úskalí. „Traktory budou muset jezdit delší trasy, stoupne spotřeba nafty, a pocítí to i životní prostředí. Dále bude třeba více souvratí, což způsobí utužení půdy a může to paradoxně znamenat i více erozí.“

Autor: RAK JK, JAN ZIEGLER