Publikováno: 22. 10. 2019
Od 22. října 2019 se vyplácí nejrozšířenější zemědělská dotace. Platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) dnes začala vydávat rozhodnutí k Jednotné platbě na plochu – SAPS a současně vyplácí 70% zálohu. Letošní sazba je vyšší než vloni.
Žadatelé obdrží 3 394,11 korun na hektar.
O Jednotnou platbu na plochu neboli SAPS požádalo v letošním roce přes třicet tisíc zemědělců na přibližně 3,5 milionu hektarů. Jedná se o nejrozšířenější zemědělskou dotaci, proto se ze všech dotačních titulů, o které se žádá prostřednictvím tzv. Jednotné žádosti, vyplácí každoročně jako první. Mezi zemědělce bude rozděleno 12 miliard korun, a to ve dvou etapách: Nejprve jako záloha, následně formou doplatku. Letošní sazba je 3 394,11 korun na hektar (3 388,15 Kč v roce 2018).
Od 22. října začíná SZIF vydávat rozhodnutí o platbě a zároveň žadatelům vyplácet 70% zálohu. Zemědělci tedy obdrží dotaci nadvakrát, ale pouze jedno rozhodnutí o platbě. Do letošního 16. prosince by mělo být podle harmonogramu vydáno 90 % těchto rozhodnutí. Stejně jako vloni využila Česká republika možnost poskytnout u této podpory zálohu, kterou SZIF vyplácí hned po vydání rozhodnutí bez ohledu na nabytí právní moci.
Doplatky se začnou vyplácet od 1. prosince 2019, v tomto případě je však nutné vyčkat na nabytí právní moci rozhodnutí, což je 15denní lhůta od data převzetí rozhodnutí. U většiny vydaných rozhodnutí však bude v době vyplácení doplatků lhůta nabytí právní moci již splněna. Ti žadatelé, jejichž rozhodnutí do 1. prosince nenabude právní moci, mohou pro urychlení výplat doplatků využít možnosti vzdání se práva na odvolání. Tento krok lze udělat hned, jakmile žadatel rozhodnutí obdrží, platbu tím uspíší. Formulář „Prohlášení o vzdání se práva odvolání“ je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz / JEDNOTNÁ ŽÁDOST, v sekci „Ke stažení“, ve složce Jednotná žádost.
Tento formulář lze podat nejdříve po doručení rozhodnutí jedním z následujících způsobů:
1. prostřednictvím Portálu farmáře
2. přes datovou schránku
3. osobně na místně příslušném regionálním pracovišti SZIF
4. poštou
5. e-mailem, ale pouze s uznávaným elektronickým podpisem.
Zdroj: SZIF